Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Acelecilik başa iş açmasın

Yanılgılar, kaygılar ve şüphelerin açığa çıkacağı bir gün. Duyduğunuz haberler ve ortaya çıkan durumların ne olduğunu tam olarak anlamadan tepki göstermemek gerekiyor.

Çünkü hem zihinsel, hem de duygusal açıdan gerilimli bir gün. İlaçlar, zehirler, kimyasal maddelerle ilgili sorunlar çıkabilir. Ayrıca kaza potansiyeli yaratan acelecilik yüzünden sakarlıklar ve bazı kazalar ortaya çıkabilir.

Gerçekler ve düşler

Ölmasını istediği ne varsa, ömrünü bunların peşinden koşturarak geçiren insanın ‘Olmayacak’ kaygısını azaltan inançları, olup olmayacağı hakkında fikir veren öğrendiği gerçekler ve hayallerinin yaratığı üçlemin içinde bulunduğunu farketmiyor.

Evet, insan ikilem değil, bir ‘Üçlem’in içinde yaşıyor. Çünkü, öğrendikleriyle biliyor, öğrendikleriyle algılıyor, öğrendikleriyle değerlendiriyor. Ve öğrendiklerinin içinde düşlerin önemi yok. Halbuki gerçeklerin esas kaynağı düşler. Ama bilmiyor.

İnsan için, gözleriyle gördüğü, elleriyle dokunduğu, kısaca beş duyusuyla algıladıkları gerçek. Duyu organlarının kendisini yanıltabileceğini hiç hesaba katmıyor. Gerçekler, sadece ve sadece kişinin deneyimleri sonucu elde edilen bilgiler. Ve bu bilgilerin dışında ancak, itibar gösterdiği kişilerin gerçek olarak ileri sürdüklerini kabul gösteriyor. Yani inanıyor. Gerçekler ve inançlar, pratik hayatımızın içinde en büyük yeri kaplıyor. Ve ‘düşler’e pek yer kalmıyor. Oysa dünyayı değiştiren bizim bilgilerimiz.

Ve gerçeklerimiz değiştiği için dünya değişiyor. Demek ki, ‘gerçek’ sorgulanması gereken bir kavram. Tıpkı inançlar ve düşler gibi. Yapmak istediğimiz ne varsa, ilk önce düşleriz. Sonra hayalimizi gerçekleştirmenin yollarını aramaya başlarız. Bu sırada kuvvetle inanırız.

Bu inanç bizi ilerlediğimiz yolda taşır. Sonra gerçek olduğunu görürüz. Düşleriniz yoksa, yapacak hiçbir şeyiniz yoktur. Tabii düşlerin gerçek olması için, düşleri besleyen inanca ihtiyaç vardır. Yani, düşlediğiniz bir dünyanın gerçekleriyle karşı karşıyasınız. Ve herkes, kendi gerçeklerini yaşıyor.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI