ARTVİN HABERLERİ

Acara'yı Türk şirketleri inşa ediyor

AA / Bayram SARAYOĞLU
14.01.2015 - 11:10Son Güncelleme :

- Gürcistan'ın Acara özerk bölgesinde faaliyet yürüten Türk şirketleri, özellikle inşaat alanında yaptıkları yatırımlarla bölgenin kalkınmasına önemi katkı sağlıyor - Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Temizkan: "Batum’da 322 Türk işletmesi kayıtlı ve bunların toplam yatırım miktarı 350 milyon dolar civarında" - "Buna ek olarak 400 milyon dolarlık inşaat yatırımı var. Türkiye, Acara bölgesinde en büyük yatırımcı durumunda"

AA / Bayram SARAYOĞLU

ARTVİN (AA) - BAYRAM SARAYOĞLU - Gürcistan'ın Acara özerk bölgesinde faaliyet yürüten Türk şirketleri, inşaat başta olmak üzere çeşitli sektörlerde yaptıkları yatırımlarla bölgenin kalkınmasına önemli katkı sağlıyor.

Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konsolosluk olarak öncelikli görevlerinin, sorumlu oldukları bölgede vatandaşları koruyup kollamak olduğunu anlattı.

Vatandaşların görev bölgesinde huzurlu yaşamalarına katkıda bulunarak Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticari, ekonomik, kültürel ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaya çalıştıklarını dile getiren Temizkan, görev bölgelerinde sürekli ikamet eden 2 bin Türk vatandaşı olduğunu söyledi.

Temizkan, bunun dışında Sarp Sınır Kapısı'nda rekor geçişlerin yapıldığını vurgulayarak, "En yoğun sınır kapımız. Atatürk ve Antalya havalimanlarından sonra ülkemize giriş çıkışların en yoğun yaşandığı yer Sarp Sınır Kapısı. Gürcistan'a girişlerin o ülkenin ekonomisine çok büyük katkısı var. Vatandaşlarımız burada harcama, yatırım yapıyor" dedi.

Yasin Temizkan, 2013 yılında Sarp Sınır Kapısı'ndan 3,5 milyonun üzerinde Türk vatandaşının Gürcistan'a giriş yaptığını, bu rakamın yaz aylarında günlük 30 bini bulduğunu dile getirerek, Batum ve Acara bölgesinde yoğun bir Türk nüfusundan söz edilebileceğini kaydetti.

Söz konusu yılda Türkiye'den Gürcistan'a 1,2 milyar dolar, Gürcistan'dan Türkiye'ye ise 200 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirten Temizkan, toplam ticaret hacminin 1,4 milyar dolar seviyelerine yaklaştığını, bu rakamlarla Türkiye'nin Gürcistan'ın en büyük ticaret ortaklarından biri olduğunu ifade etti.

- "400 milyon dolarlık inşaat yatırımı var"

Temizkan, Batum’da 322 Türk işletmesinin kayıtlı olduğunu, bunların toplam yatırım miktarının 350 milyon dolar civarına ulaştığını kaydederek, "Buna ek olarak 400 milyon dolarlık inşaat yatırımı var. Türkiye Acara bölgesinde en büyük yatırımcı durumunda" diye konuştu.

Gürcistan makamlarının, Türk yatırımcıları ülkelerine davet ederek kendilerine her türlü desteği sağlama sözü verdiklerine işaret eden Temizkan, "Biz de temaslarımızda bunları kendileriyle istişare ediyoruz. Gürcistan'da yatırımcılarımızın iş yapmasını teşvik ediyoruz" dedi.

Komşuluk ilişkileri çerçevesinde Gürcistan ile ticari ilişkilere önem verdiklerini anlatan Temizkan, Gürcistan ve Türkiye'nin refah seviyelerinin aynı anda yükselmesi yönünde çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Temizkan, Batum Başkonsolosu olarak Ekim 2014'te göreve başladığını, bu tarihten itibaren kentteki Türk vatandaşlarının iş yerlerini gezdiğini, Batum'da eğitim gören 80 Türk öğrenciyle irtibat halinde olduğunu belirterek, "Başkonsolosluk olarak basının öneminin farkındayız. Bu çerçevede yerel basınla sürekli konuşuyoruz. Bir grup basın mensubunu Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü bünyesinde Türkiye'de ağırlama projemiz var. Ocak, şubat aylarında bunu gerçekleştirmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

- Gürcistan'a gidenlere "ilaç" uyarısı

Başkonsolos Temizkan, Gürcistan'a gelen Türk vatandaşlarına da bazı önerilerde bulunarak, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımız sınırı geçerken farklı bir ülkeye girdiğinin farkında olmalı. Gürcistan farklı bir ülke, farklı mevzuatı var. Biz bazı hassas konularda gerekli uyarılarda bulunuyoruz. Bunlardan biri de ilaç konusu. Ülkeye dışarıdan girişi yasak olan ilaçlar var. Vatandaşlarımız, bu konuda detaylı bilgiyi internet sayfamızdan temin edebilir. Ülkede bulunulan süre içinde yerel uygulamalar neyse onlara dikkat etmek lazım. Herhangi bir haksız uygulamaya maruz kaldığını düşünen vatandaşımız varsa başkonsolosluğumuza başvursun. Biz gerekli incelemeyi yapıp yerel makamlar nezdinde konuyu takip edebiliriz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Artvin haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Artvin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Acara'yı Türk şirketleri inşa ediyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ARTVİN NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:14
 • Guneş
  07:00
 • Öğle
  12:10
 • İkindi
  14:41
 • Akşam
  16:58
 • Yatsı
  18:32
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı