Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Acar: Yargının kararı harfiyen uygulanacak

  A.A
  27 Temmuz 2007 - 17:00Son Güncelleme : 27 Temmuz 2007 - 17:00

  Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, Acarİstanbul'a ilişkin yargı süreci tamamlanmadıkça herhangi bir inşaata başlanmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

  Bölge İdare Mahkemesinin kararına ilişkin soruları yanıtlayan İsmet Acar, Acarİstanbul ile ilgili olarak “kesin izin” talebinin reddine ilişkin kararın yürütmesinin İstanbul 4. İdare Mahkemesince durdurulduğunu hatırlattı.

  Prosedürün devam ettiğini anlatan Acar, “Bu yargı süreci tamamlanmadıkça herhangi bir inşaata başlanması söz konusu değil. Yargı süreci tamamlandıktan sonra yargının kararı neyse ona harfiyen uyulacak. Yargı sonuçlanmadan bu konuda daha fazla bir şey söylemek doğru değildir. Yargı süreci tamamlandıktan sonra daha detaylı bir açıklama yapacağız” dedi.

  İDARE MAHKEMESİNİN KARARI

  Acarlar İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş, Serdaroğlu Çiftliği'nde oluşturulan özel ormanda, Orman Kanunu'nun 52. maddesinde düzenlenen yüzde 6'lık yapılaşma hakkından faydalanmak için “kesin izin” verilmesi talebiyle yaptıkları başvurunun reddine ilişkin Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü işleminin durdurulması amacıyla İstanbul 4. İdare Mahkemesine başvurmuştu.

  Talebi inceleyen mahkeme heyeti, kararında, Serdaroğlu Özel Ormanı'nın kesinleşmiş yargı kararıyla ekim ve dikim sonucu meydana getirilen özel orman niteliğinde olduğuna yer verdi.

  Orman Kanunu'nun 52. maddesindeki kısıtlamaların “ekim ve dikim yoluyla, emek harcayarak yetiştirilen özel ormanları kapsamadığı” belirtilen kararda, yetiştirilen özel ormanlarda yapılacak inşaat için kanunun 52. ve 17. maddesinin işletilmesine gerek bulunmadığı ve bu nitelikteki orman alanı için izin alma-izin verme durumu söz konusu olmayacağından “kesin izin” talebinin reddi yönündeki dava konusu işlemde “konu” yönünden hukuka uygunluk bulunmadığı ifade edildi.

  Mahkeme kararında, Orman Kanunu'nun ek 5. maddesi uyarınca çıkarılan yönetmelikte yasa hükmü genişletilerek “izin” alma keyfiyetinin “ön izin - kesin izin” şekline dönüştürülerek ayrıntılı düzenleme yapıldığı hatırlatılarak, mahkemenin konuyu yasa hükümleri çerçevesinde ele alarak “şayet yönetmelik yasaya aykırı ya da yasada olmayan hükümleri ihtiva ediyorsa, yasaya göre çözüme kavuşturacağı” kaydedildi.
  Davacı şirketin talebi üzerine 2001 yılında 12 ay süreli “ön izin” verildiği belirtilen kararda, ön izne esas olan haritaya uygun şekilde yapılan ağaç röleve planının Orman İdaresince ve Orman Mühendisleri Odasınca onaylandığı ifade edildi.

  YASANIN ARADIĞI İZİN ALINDI

  Kararda, davacı şirketin istenilen şartları yerine getirmesi üzerine verilmiş olan “ön iznin” esasen yasada alınması öngörülen izin olduğu kaydedilen kararda şu ifadelere yer verildi:

  “Yasanın aramış olduğu iznin alınmış olduğu, bunun dışında ayrıca bir izin almaya gerek olmadığı, yasada izin vermeye yetkili makam olarak Bakanlık belirtilmiş iken, uyuşmazlık konusu olayda ise Yönetmelik hükmüne uygun olarak işlemin Orman Genel Müdürlüğünce tesis edildiği görüldüğünden, bu durumun da işlemin konu ve yetki unsuru yönünden sakatladığı sonucuna varılmıştır.

  Açıkça konu ve yetki unsuru yönünden hukuka aykırı olan ve uygulanması halinde davacının telafisi güç zararına neden olabilecek nitelikte bulunan dava konusu işlemin teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verildi.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı