Dünya Haberleri, Son Dakika, Haberler

DÜNYA

  Aç insanlar gıda gemisine saldırdı: 6 ölü

  15 Nisan 2008 - 11:40Son Güncelleme : 15 Nisan 2008 - 14:44

  BM'nin kıtlık nedeniyle dünya genelinde isyan çıkacağı uyarısından hemen sonra bir çok ülkede insanlar aç olduğu için sokaklara çıkıp, polisle çatıştı. En son Haiti'de gıda gemisine saldıran 6 kişi öldürüldü.

  Haiti'de açlık isyanı...

  Dünyada inanılmaz açlık görüntüleri...

  Birleşmiş Milletlerin kısa bir süre önce kıtlık nedeniyle dünya genelinde isyanlarının çıkabileceği uyarısını yaptıktan sadece bir hafta sonra birçok ülkede açlık nedeniyle isyan çıktı. Cezayir, Mısır ve Haiti'de aç kalan insanlar sokağa çıkarak polisle çatışmıştı.

  HAİTİDE GIDA GEMİSİNE SALDIRI: 6 ÖLÜ

  Haiti'de gıda ürünleri taşıyan bir gemiye düzenlenen silahlı saldırıda 6 kişi öldürüldü. Haitili yetkililer kuzeydeki Saint-Marc ile Anse-Rouge arasında sefer yapan gemiye düzenlenen saldırıda ölenlerden 2'sinin kadın olduğunu açıkladı. Aynı kaynaklar, saldırıda hayatta kalan tek kişinin balıkçılar tarafından kurtarıldığını aktardı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

  "KORKMAYIN YETERİ KADAR PİRİNCİMİZ VAR"

  Filipinler'de de halkın temel gıda maddesi olan pirinç fiyatlarındaki artış yüzünden kaos yaşanıyor. Yılda 12 milyon ton pirinç tüketilen 90 milyon nüfuslu ülkede Haiti benzeri kanlı ayarlanmalardan çekinen Devlet Bakanı Arroyo, başkent Manila'da dolu pirinç depolarını basına açtı.

  100 MİLYON İNSAN AÇ KALABİLİR

  Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, gıda fiyatlarındaki hızlı yükselişin yoksul ülkelerde 100 milyon insanı açlığa mahkum edebileceğini söyledi.Zoellick, yoksul ülkelerdeki yardıma muhtaç insanlara gıda sağlamak için daha fazla yardım ve küçük çiftçilere destek çağrısında bulundu.

  KITLIĞA KARŞI ACİL 500 MİLYON DOLAR

  Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, hükümetlerden, BM Dünya Gıda Programı'na (WFP) 1 Mayıs'a kadar ihtiyacı olan 500 milyon dolarlık acil yardım taahhütlerini hızla yerine getirmesini istedi.

  GIDA KRİZİNE ABD'DEN 200 MİLYON DOLAR YARDIM


  Dünya Bankası'nın gıda krizi konusunda hükümetlere acil müdahale çağrısı yapmasının ardından ABD Başkanı George Bush başta Afrika'da olmak üzere birçok ülkeyi ciddi biçimde etkileyen gıda kriziyle baş edebilmek amacıyla 200 milyon dolarlık acil yardım yapılması talimatı verdi.

  BAN: GIDA KRİZİ ACİL BOYUTLARA ULAŞTI
         
  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da dünyadaki gıda krizinin acil boyutlara ulaştığını ve dünya genelinde yoksullukla mücadelede son dönemde katedilen mesafeyi tehdit ettiğini belirtti.

  Genel Sekreter Ban, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nin, Bretton Woods Kurumları ile yaptığı üst düzey toplantıdaki konuşmasında, gıda ürünlerinin fiyatlarında yaşanan hızlı artışın, hem kısa hem de uzun dönemli önlemlerin alınmasını gerektirdiğini belirtti.

  Dünya Bankasının, son 3 yılda dünyada iki katına çıkan gıda ürünleri  fiyatlarının düşük gelire sahip ülkelerde yaşayan 100 milyon insanı daha  da yoksullaştıracağı uyarısında bulunduğunu anımsatan Ban, bu kapsamda  giderek büyüyen gıda krizinin son dönemde dünyada yoksullukla mücadelede  kaydedilen gelişmeyi yokedebileceğini belirtti.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 72 Yorum }
  • can deniz kas 15.4.2008 16:15:17
   KÜRESEL SERMAYE GIDA TEKELLİ YARATARAK ÜLKEMİZ DÜNYAYI BESLİYECEK HALDE İKEN ŞEKER,BUĞDAY,PRİNÇ OLMAK ÜZERE TÜM HUBUBATLARI İTHAL EDER HALE GELDİK DOLASIYLA AÇLIK BİZİMDE KAPIMIZDA..
  • handan uzun 15.4.2008 16:09:14
   yazık ya 2008 de böyle manzaralar utanç verici sanayileşmiş ülkeler tok ABD-İSRAİL-FRANSA-İNGİLTERE-JAPONYA-TÜRKİYE NERDELER SAVAŞ OLUNCA ORTAYA ÇIKARLAR ÇOK GÜÇLÜLER YAA O ZAMAN BU ÜLKELERE GIDA VE PARA YARDIMI YAPSINLAR NÜKLEER SİLAHI VAR DİYİP HERYERE SALDIRAN AMERİKA NERDESİNNN.. UTANMALISINIZZZ
  • JANADİL JANADİL 15.4.2008 15:58:06
   ekmegi çöpe atanlara israfçılara duyurulur.
  • Deep Thoughts 15.4.2008 15:51:06
   Tarima destek arttirilmali.Ilerde ayni duruma dusecegimiz bariz.
  • Sinan Öztan 15.4.2008 15:49:11
   Üçüncü Dünya savaşı çıkarsa bu nedenle çıkar.Bizde de tehlike büyük.Marketlerde 2.5 kiloluk pirinç 10.5 YTL'ye yükselmiş.Bizdeki sorun AKP,yardıma muhtaç insanlara dağıtılmak ve oy almak için stoklarda ne kadar pirinç,bulgur ve diğer bakliyat ürünleri varsa toplamış.Bu çok yanlış.
  • Ziya Kara 15.4.2008 15:47:12
   TÜKETİRKENDE HADDİMİZİ BİLMELİYİZ!
  Sayfa Başı
  HaberlerMaşukiyeilginç hayvanlarYaşamHindistan cevizi yengecigidelloUçakAvrupa