Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB'ye Haider resti

  Hürriyet Haber
  27.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 27.02.2000 - 00:01

  Avusturya Başbakanı, koalisyon ortağı Haider'a sahip çıktı. Schüssel, ‘‘Bizi kısıtlamaya kalkarlarsa, haklarımızı korumasını biliriz’’ dedi. Haider ise ‘‘AB'den ayrılalım’’ önerisi getirdi.

  AVUSTURYA'da Jörg Haider liderliğindeki ırkçı Özgürlükçüler Partisi destekli hükümet, Avrupa Birliği'ne ‘karşı taaruza’ kalktı. Haider'a sahip çıkan Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel de Avrupa Birliği'ni daha fazla yaptırıma gitmemeleri konusunda uyardı.

  Haider ve partisi, ‘Üzerimize gelmesinler bize göre Avusturya, halk oylaması yaparak Avrupa Birliği’nden ayrılmalıdır' açıklaması yaptı.

  Avrupa Birliği'nin peşpeşe gelen yaptırım kararlarından bıktıklarını belirten Başbakan Wolfgang Schüssel, ‘Bizim de haklarımız var ve bu haklarımızı korumasını biliriz. Kim olursa olsun haklarımızı kısıtlamaya kalkarsa hukuki yollara başvururuz’ tehdidini savurdu. Böylece Başbakan Schüssel, Haider'ın Avrupa'yı Lahey Adalet Divanı'nda mahkemeye verme tehdidini desteklemiş oldu.

  KRİZ SÜRÜYOR

  Fransa'nın Avusturyalı öğrencileri istememesini ‘‘19'uncu Yüzyıl'dan kalma önlemler’’ olarak değerlendiren Başbakan Schüssel, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'i de eleştirdi. Fischer'in, Almanya'nın AB dönem başkanlığı sırasında Jörg Haider'i ‘‘Bölgeler Komisyonu Üyesi’’ yaptığını söyleyen Schüssel, ‘‘O zamanlar da Haider'in açıklamaları belliydi ve biliniyordu. O zamanlar Haider'e söz söylemeyen Fischer, şimdi konuşuyor' diye konuştu.

  Bu arada, Avusturya ile Avrupa arasında diplomatik kriz tüm hızıyla sürüyor. Resmi ilişkilerini donduran AB ülkelerindeki Avusturya Büyükelçileri, güven mektuplarını dışişleri bakanları ve devlet başkanlarına veremedikleri için resmen göreve başlayamazken, aynı şekilde Avrupa Birliği diplomatları da Avusturya'da görev yapamıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı