Gündem Haberleri

  Abuk sabuk tazminatlar

  Hürriyet Haber
  10.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başta ABD ve Batı ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok yerinden olur olamaz konularda tazminat davası açmak ve baş döndürücü rakamlar istemek moda oldu. Bu arada inanılması güç dava konuları da basına yansıyor. İşte aykı kültür dergisi Bütün Dünya'nın konu ettiği birkaç örnek:

  ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan Molly Cohen'ın bacakları, bir kan dolaşımı rahatsızlığından ötürü 1986 yılında kesildi. Koyu bir Musevi olan Bayan Cohen, inançları gereği öldükten sonra ‘‘bedeninin bir bütün olarak gömülmesini’’ istedi ve Fort Lauderdale'deki cenaze işleri şirketine bu isteğini resmen iletti. Ne var ki, Bayan Cohen, 1993'te öldüğünde, bütün aramalara rağmen kesik bacakları bulunamadı. Açılan dava sonucunda mahkeme, cenaze işleri şirketini bayan Cohen'in varislerine 1.25 milyon dolar (yaklaşık 400 milyar lira) tazminat ödemeye mahkum etti.

  ABD'nin Kuzey Carolina eyaletine bağlı Charlotte kentindeki bir lokantada yemek yiyen bir kadın, çorbasının içindeki bir böceği yuttuğunu fark edince hemen mahkemeye başvurdu. Mahkeme, lokantayı 600 bin dolar (yaklaşık 190 milyar lira) ödemeye mahkum etti.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı