Gündem Haberleri

  Aboo! Mahmut Işık...

  Hürriyet Haber
  24.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP'li Mahmut Işık, 18 Nisan'daki seçimler için seçmeninden ilginç bir ‘‘dil’’le oy istiyor... Işık'ın, milletvekili olduğu Sıvas'ta 2 bin seçmene dağıttırdığı broşüründe, ‘‘Aboo! Mahmut Işık bu he... Aha Sıvas'ta etkinlik he mi?’’ gibi ifadeler dikkat çekiyor.

  SEÇİM çalışmaları çerçevesinde kitap ve broşürlerle seçmene ulaşmaya çalışan milletvekillerinin yerel ağızları kullanarak oy istemesi ilginç yayınların ortaya çıkmasına neden oldu. CHP Sıvas Milletvekili Mahmut Işık, 2 bin seçmene dağıttığı broşürde, ‘‘Aboo! Mahmut Işık bu he... Aha Sıvas'ta etkinlik he mi?’’ gibi ifadeler kullanarak oy istiyor. Ramazan Bayramı ile birlikte seçim çevrelerine giderek propaganda çalışmalarına başlayan milletvekili adayları, seçim çevrelerinin özellikleri ve seçmenlerin sosyal, kültürel ve ekonomik yapılarına göre değişik propaganda yöntemleri izliyorlar. Siyasi yapıları nedeniyle seçmenlerine daha çok değişik yayınlarla ulaşma yolunu seçen CHP'li adaylar propaganda çalışmalarını renklendiren yöntemler kullanmayı tercih ediyor. CHP'li Sabri Ergül 200 sayfalık kitap bastırarak daha çok katıldığı eylemlerle İzmir seçmeninden oy isterken, Işık seçmenden kendisini yeniden Meclis'e göndermesini isterken yerel ağız kullanmayı tercih etti. Işık, ‘‘Memurdu kovuldu, milletvekili oldu’’ adı kitabının yanısıra 3 bin adet bastırdığı, kapağında Mustafa Kemal ve arkadaşlarının fotoğrafının yeraldığı, ‘‘Sıvas CHP'yle, CHP Mahmut Işık'la Meclis'te’’ diye başlayan broşürde, Meclis'te bulunduğu 2 yıllık dönem içinde Sıvas için yaptıklarını anlattı. Sıvas halkının potansiyel suçlu olmadığını, provokasyonlara karşı önlem alarak gerekli yerleri uyardığını anlatan Işık 2 bin seçmene gönderdiği broşürün büyük bölümünü Sıvas'a yapılan yatırımlara ayırdı. Bu bölümde, ‘‘İşte hizmet, vay be! Bunlarda mı? Eğitim ha! Pes Doğrusu! Aha Sıvas'ta Etkinlik he mi? Elbette! Buna rekor derler! Bunlar da mı var! Daha mı! Evet, yenisine’’ gibi ara başlıklarla yaptıklarını anlatan Işık, ‘‘Tekrar Yetki istiyorum’’ başlığı altında şöyle dedi: ‘‘Parlamentoda büyüdükçe küçülmesini bilen, bir arkadaşınız hemşehriniz olarak, sizlere hizmet etmek amacıyla bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kapımın her zaman açık olacağına söz veriyor, beni güveninize layık görüyorsanız, katkılarınızı bekliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyuroum. Aboo! Mahmut Işık bu he; Evet, Evet Bu İşte.'

  VEKİLLER OKUMUYOR

  Yeni dönem için propoganda çalışmalarına hız veren milletvekillerinin, 1998'in hükümet krizleriyle geçmesi nedeniyle, yasama çalışmalarını ikinci plana ittikleri, kitaplara ve araştırmalara ise ilgi göstermedikleri belirlendi. Meclis Kütüphanesi'nin yıllık çalışma raporlarına göre, milletvekillerinin kütüphaneye ilgileri son üç yılda azalma gösterdi. 1996 yılında okuyucu olarak kütüphaneden 5 bin 228 kez yararlanan vekiller, 1997'de 4 bin 692, 1998'de de 2 bin 522 kez kütüphaneden okuyucu olarak yararlandılar. Eski milletvekillerinin de kütüphaneyi kullanma alışkanlıklarında azalma görülürken, eski vekiller 1996 yılında 1161, 1997'de 1373, 1998 yılında da 726 kez okuyucu olarak kayıtlara geçtiler. Vekillerin, yasama çalışmalarına hazırlanırken değişik verilere ulaşmak için kullandıkları Meclis Kütüphanesi'nden aldıkları ödünç eserlerin sayısında da azalma görüldü. 1996 yılında milletvekillerine 3500 ödünç kitap verilirken, 1997 yılında 5045, 1998 yılında da 4480 ödünç kitap verildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı