Dünya Haberleri

DÜNYA

  Beş soruda Türkiye-Avrupa Birliği pazarlığı

  Güven ÖZALP/BRÜKSEL
  16 Ekim 2015 - 20:51Son Güncelleme : 17 Ekim 2015 - 13:18

  TÜRKİYE ile Avrupa Birliği arasında mülteci sorununa ilişkin işbirliğinin derinleştirilmesi ve Ankara’nın bazı taleplerinin karşılanmasına yönelik müzakerelerde sağlanan ilke anlaşmasının somut sonuç doğurması zaman alacak. 

  Beş soruda Türkiye-Avrupa Birliği pazarlığıTürkiye ne talep etti? 

  Türkiye, 3 milyar Euro destek, AB ile müzakere sürecinde bazı başlıkların açılması, Türk vatandaşlarına vize muafiyet sürecinin hızlandırılması, güvenli ülke ilan edilmesi ve AB zirvelerine davet istedi.

  Beş soruda Türkiye-Avrupa Birliği pazarlığıAB 3 milyar Euro verecek mi?

  AB’nin önerisi zaten Türkiye’ye tahsis edilmiş olan fonların farklı kullanımıyla 1 milyar Euro seviyesinde kaynak oluşturulması yönündeydi. Türkiye, kullandığı fonlardan bağımsız 3 milyar Euro mali destekte ısrarcı oldu. Bu para verilse bile tek seferde değil birkaç yıla yayılarak verilecek.

  Merkel, Türkiyenin güvenli ülke sayılmasına karşı değil
  Merkel, Türkiye'nin 'güvenli ülke' sayılmasına karşı değil
  AB ile kıran kırana pazarlık
  FT: AB Erdoğan'ı siyasi hediyelere boğacak
  'Saat 4'e kadar Türk yetkililerle görüştük'

  Beş soruda Türkiye-Avrupa Birliği pazarlığıVize muafiyeti geliyor mu?

  Türk vatandaşlarına hemen vize muafiyeti sağlanması söz konusu değil. Türkiye üzerinden AB’ye kural dışı geçen mültecilerin geri gönderilmesine dayanan Geri Kabul Anlaşması (GKA) ile vize muafiyeti arasında 2013’te kurulan bağ devam edecek. Kurallarda esneme olmayacak. Türkiye 70’in üzerinde kriterin tamamını yerine getirdiğinde ve GKA’yı uyguladığında vize muafiyeti sağlanacak. Türkiye’nin hedefi 2016 içinde sürecin tamamlanması.

  Beş soruda Türkiye-Avrupa Birliği pazarlığıBaşlık açılacak mı?

  Türkiye altı başlığın açılmasını talep etti. Şu aşamada açılması en kolay olan 17 numaralı “ekonomik ve parasal politika” başlığı. Bu başlık zaten açılma aşamasına gelmişti. Türkiye’nin açılmasını istediği diğer beş başlıkta ise Rumların blokajı söz konusu.

  Beş soruda Türkiye-Avrupa Birliği pazarlığıZirvelere davet olur mu?

  AB için en kolay karşılanacak talep zirvelere davet. AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Juncker bu fikre soğuk değil, ancak kararın AB ülkeleri tarafından alınması gerekiyor.  

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı