AB'nin sorunları tartışılıyor

Hürriyet Haber
03 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2001 - 00:01


Avusturya'nın Salzburg kentinde 1 Temmuz'dan beri devam eden, Avrupa Ekonomi Zirvesi bugün akşam saatlerinde sona erecek.

İlk iki gün, Avrupa ekonomisi ve Avrupa Birliği'ne (AB) alınacak yeni üyelerin sorunlarının tartışıldığı panellere sahne olan, Avrupa Ekonomi Zirvesi'nde bugün ise AB'nin karşı karşıya olduğu sorunlar tartışılacak.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yayınlanan programa göre, bugünkü kapanış panellerinde, AB üyesi ülkelerdeki deli dana hastalığı (BSE), MKS salgını ve yeni yılda uygulamaya girecek olan EURO para biriminin AB üyeleri üzerindeki etkileri ele alınacak.

Bu arada dün gece de küreselleşme karşıtı örgütlerin temsilcileri, Avrupa Ekonomi Zirvesi katılımcılarıyla biraraya geldiler. Tartışmalı geçen panelde, serbest ticaretin desteklenmesi için oluşturulan organizasyonların yapısı, mali piyasaların demokratikleştirilmesi ve gelir dağılımında eşitlik gibi konular üzerinde görüş alış-verişinde bulundular.

Şiddet eylemlerine karışmayan küreselleşme karşıtı örgütlerin çatı örgütü ATTAC temsilcileri, benzer toplantılara katılarak ürettikleri alternatif projeleri tartışacaklarını bildirdiler. (Viyana-aa)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı