Gündem Haberleri

  AB'nin PKK mektubuna tepki

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  AB Komisyonu Türkiye Masası Şefi Alain Servantie'nin PKK'ya antetli kağıtla resmi mektup göndermesine tepkiler sürüyor. Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz "komisyonun bilgisi dahilinde ya da dışında, yapılan iş, tam bir rezalet" derken, FP lideri Kutan da olayı, "Yanlış ve düşmanca bir tavır" olarak niteledi.

  Yılmaz: Rezalet

  ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Birecik Barajı 2'nci ünitesinin açılış töreninde gazetecilerin ''AB Komisyonu'ndan PKK'ya mektup gönderildiği haberlerine ilişkin değerlendirmeniz nedir'' sorusu üzerine, bu konuda bilgi istediklerini belirterek, ''AB'yi ne kadar bağlayıcı bir yazışma olduğu konusunda bilgiye ihtiyacımız var. Ama, her halükarda, komisyonun bilgisi dahilinde veya bilgisi dışında, yapılan iş tam bir rezalet'' dedi.

  Kutan: Düşmanca tavır

  Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, gazetecilerin AB Komisyonu Türkiye masası şefi Alain Servantie'nin ''PKK Konsey Başkanlığı'' adresine resmi bir mektup göndermesi ile ilgili soruyu , ''Bu mektup AB sorumluları tarafından yazılmış bir mektup değil. Böylesine yanlış ve düşmanca tavırların gerçek olmamasını diliyorum.'' diye yanıtladı.

  Türkiye kelle istedi

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, dün akşam kurmaylarıyla biraraya gelirken türkiye, AB Komisyonu'nun Ankara Temsilciliği nezdinde girişimde bulundu.

  AB Komisyonu Temsilcisi Karen Fogg İstanbul'da olduğu için Temsilci Yardımcısı Luigi Narbone Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Müsteşar Vekili Uğu Ziyal, Narbone'den türkiye'nin son derece hassas olduğu bir konuda AB Komisyonu Türkiye Masası Şefi Alain Servante'nin bu mektubu PKK'ya kendi adına mı yoksa Komisyon adına mı gönderdiği konusunda bilgi istedi. Ziyal, Narbone'ye, "Bu konuda Türk kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapmak zorundasınız" diyerek ciddi bir telafi bekledikleri mesajını verdi. Kulislerde Ziyal'ın bu ifadeyle, Servantie'nin kellesini istediği konuşuldu.

  Bu arada Türkiye'nin Brüksel'deki AB Daimi Temsilcisi Nihat akyol da, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Günter Verheugen'den de bilgi istedi.

  Brüksel'deki diplomatik kaynaklardan sızan bilgilere göre, Servantie'nin görevine kısa sürede son verilecek.

  AB'den PKK'ya mektup
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı