Dünya Haberleri

  AB'nin anahtarı Belçika'da

  Hürriyet Haber
  02.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  <ı>Zeynel LÜLE / BRÜKSEL

  Belçika AB'nin altı aylık dönem başkanlığını devraldı. Bugün Belçika Başbakan Yardımcısı Louis Michel Türkiye'ye geliyor.

  Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı bugünden itibaren altı aylık süre için Belçika'ya geçti. Belçika dönem başkanlığının programında Türkiye'yi yakından ilgilendiren konular yer alıyor. Louis Michel'in çantasındaki 4 konu şöyle:

  AGSP: AB ile Türkiye arasındaki Avrupa ve Savunma Güvenliği Politikası konusundaki anlaşmazlık, İsveç'in dönem başkanlığında giderilemedi. Türkiye, AB'nin askeri acil müdahale gücünün NATO'dan bağımsız olarak yapacağı operasyonların karar mekanizmasında yer almak istiyor. Belçika bu sorunu çözmeye çalışacak.

  KIBRIS: Kıbrıs'ın AB ile üyelik müzakereleri hızla devam ediyor ve Kıbrıs en erken yıl sonuna kadar, en geç 2002 yılının birinci yarısına kadar üyelik müzakerelerini sonuçlandırmış olacak. Ancak Ada'da herhangi bir çözüme dair gelişme yaşanmıyor.

  TARAMA SÜRECİ: Belçika dönem başkanlığı sırasında AB'nin Türkiye ile tarama sürecini başlatıp başlatmayacağı da kesinlik kazanacak. Yani Türkiye'deki tüm kanunlar ve uygulamalar AB müktesebatı ile karşılaştırılacak, eksikler belirlenecek. Bu süreçten sonra da üyelik müzakereleri başlıyor.

  İLERLEME RAPORU: Tüm aday ülkeler gibi Türkiye'deki tüm gelişmeler ilerleme raporunda toplanacak ve AB Komisyonu tarafından yayınlanacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı