"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ablasını töre için öldüren genç insan mı

‘İlk kez huzurlu bir uyku uyudum’ demiş o genç adam... Hürriyet’teki bu başlık yüreğime bir ok gibi saplandı! Ablasını yol ortasında başına üç kurşun sıkarak öldüren genç bir adamın sevgilisine itirafı bu. Ablasını öldürmüş, daha sonra kıpırdandığını görmüş ve ’İnşallah ölür’ diye dua da etmiş!

Aman Allahım... Bu nasıl bir insan, bu nasıl bir düşünce?

O küçümsediğimiz, sokaklarda tekme suvurduğumuz, zehirleyip ya da kurşunlayıp öldürmekten kaçınmadığımız, o ağzı var, dili yok hayvanlar bile bunu yapmaz diye düşündüm.

Kendisine bir zarar geleceğini hissetmedikçe, kimsenin üzerine saldırmaz.

Bu nasıl bir evlat ki, ablasını böyle hiç acımasızca kurşunlayıp, ardından da huzurlu uyku uyuduğunu söyleyebiliyor! Bu nasıl bir düşünce ki, ona huzurlu uyku uyutabiliyor, bu nasıl bir töre ki, aynı karnı, aynı evi, aynı aşı, belki de küçükken aynı yatağı ve tabii aynı kanı paylaştığı ablasını gözünü kırpmadan vurabiliyor. Vurup da o can çekişirken, ya ölmediyse diye endişe duyabiliyor.

Sonuçta bu ablayı töre yasaları uğruna öldürmüş, bu töre neyin nesidir? İnsanı bu kadar katılaştıracak nasıl bir beyin yıkamadır? Eminim bu abla küçükken ona bakmıştır.

Hiç durmadan çoğalan, çocuk üzerine çocuk yapıp kalabalıklaşan bu ailelerde o abla, eminim onun ilk adımlarına yardım etmiş, onun mamasını yedirmiş, onun suyunu vermiş, hastayken başında beklemiş, belki ilkokuldayken ödevlerini yapmıştır.

Yoo, artık bu kadarı da fazla! Ben ki insana inancımı kaybetmemeye çalışıyorum, ben ki hala insanı kusurlarıyla, hatalarıyla, her haliyle seviyorum. Ben ki insanlar için, yıllardır dertlerini, sorunlarını paylaşarak, biraz olsun umut ve yaşam sevinci vermek için çırpınıyorum. Yoo, artık ben bile kaldıramam bu insanı... Ona insan demek gelmiyor içimden.

Onlar, nasıl yetiştiriliyorlarsa, nasıl bir eğitim alıyorlarsa, nasıl bir etki altındalarsa, aile içinde nasıl bir nefret duygusuyla besleniyorlarsa, gözlerini bile kırpmadan ablasının üzerine kurşun boşaltabilen bu gençler; analarını babalarını, konularını komşularını, tanıdık tanımadık herkesi yine gözlerini kırpmadan ölüme gönderebilirler.

Bu olay beni gerçekten sarstı. Ağzımda bir buruk tat var dün sabahtan beri... Sanırım uzun süre kendime gelemeyeceğim.

Ne yapsam da annemle babam tekrar mutlu olsa

Umarım bana bir an önce cevap yazacak vakit bulursun. Çünkü artık çıldırmak üzereyim.

22 yaşında bir okurunum. Babam her hafta işi için olduğunu söyleyerek birkaç günlüğüne şehir dışına çıkıyor. Çok uzun senelerdir annemle problemleri var. Ben bu seyahatlerden şüphelenerek babamın eşyalarını, telefonunu kurcaladım ve bir sevgilisi olduğunu fark ettim. Ve telefonunda bir de çocuk resmi vardı.

Paranoyaklık mı yapıyorum bilmiyorum ama belki o kadından çocuğu bile olabilir!

Annemle nerdeyse hiç konuşmuyor, annem ise hala babamı seviyor ve çok üzülüyor, bana yakınıyor. Ne yapacağımı bilemiyorum; babamla konuşsam mı acaba? Kardeşim de annem ağladıkça, bunalıma giriyor.

Ablacığım bu sırrı bildiğim için babamdan gittikçe nefret ediyorum. Ne yapsam da yine mutlu olsa ailemiz?

<ı>RUMUZ: DREAMZ

Önce özel cevap yazamadığım için bağışla. Hem keşke bu yazıyı annen de baban da görüp bir ders alabilseler. Bencilliklerinden biraz olsun sıyrılabilseler. Belki babanla konuşabilirsin, ona eşyalarını karıştırdığını söylemeden, kuşkularından söz edebilirsin.

Annenin mutsuzluğunu anlatabilirsin. Bunları senin ağzından duymak belki biraz olsun düşünmesini sağlar.

Hiç ummuyorum ama, belki aklı başına gelir. Ama konuşurken sakin olabilecek misin?

Arkadaşıyla çıktım diye duygularını saklamış

Güzin ablacığım, ben 27 yaşında iyi bir meslek sahibi, genç bir kızım. Üniversiteden beri, yaklaşık beş yıldır tanıdığım, sürekli aklımda olan, ancak bazı nedenlerden dolayı ilgimi söyleyemediğim, bir erkek arkadaşımın daveti üzerine, bu yaz Marmaris’te 10 günlük bir tatil geçirdim.

Benim gelişimi kız arkadaşından sakladı. Çünkü kız arkadaşı son derece kıskanç.

Bu arada bana yakınlaştığını, benden hoşlandığını söyledi. Ancak üniversitede, daha kendisini tanımıyorken, onun bir erkek arkadaşıyla çıktığım için bana yaklaşamadığını anlattı. Ve beni zorlayarak öptü.

Aramızda sadece bu kadar bir yakınlaşma oldu. Benden hoşlansa da, kafasının karışık olduğunu söyledi. Bu yakınlaşmada benim göremediğim gerçek nedir acaba?

<ı>RUMUZ:

KARARSIZ

Gerçek ortada kızım, uzaklarda arama. Bir süre onun yakın arkadaşıyla çıktığın için, sana yaklaşamamış.

Senden hoşlanıyormuş besbelli ama, işte bu ‘Arkadaşımla beraberdi’ düşüncesi nedeniyle duygularını bastırmış.

Şu anda bir kız arkadaşı olsa da, seninle tatil yapmak istemesi, bir anlamda sana yakınlaşma eğilimini gösteriyor.

Ondan hoşlanıyorsan, ona dostluğunu, yakınlığını göster. Sana güven duymasını sağla. Ama kız arkadaşını da küçümseme.
X