Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ablanın feryadı

  Turgay İPEK-Erkan AKKAYA-Tevfik AKAN / DHA
  17.12.2009 - 00:21 | Son Güncelleme: 17.12.2009 - 00:21

  Muş’un Bulanık İlçesi’nde DTP’nin kapatılmasını protesto etmek için yapılan gösteri sırasında dükkanı yakılan manifaturacı Turan Bilen’in Kalaşnikof’la vurduğu muhtar Kemal Ağcan (45) ile Necmi Oral (19) toprağa verildi.

  Yoğun güvenlik önleminin alındığı Bulanık girişinde, Van, Erzurum, Muş, İstanbul ve Trabzon’dan gelen 600’ü aşkın Özel Harekât ve Çevik Kuvvet polisi dün kimlik kontrolü yaptı.

  Lise ikinci sınıf öğrencisi Oral’ın cenazesi dün 10.00’da Bulanık Devlet Hastanesi morgundan alınarak, Cumhuriyet Camii’ne götürüldü. Manisa’da işçi olarak çalışan babasının katılamadığı törende Oral’ın annesi ve 6 kardeşi hazır bulundu. “Kaymakam istifa”, “Katil Erdoğan”, “PKK halktır, halk burada” sloganları atan grup daha sonra İnönü Mahallesi’ndeki mezarlığa gelerek, Oral’ın cenazesini defnetti. Perişan olan abla Hayat Oral, “Kardeşim şehit oldu. Kanı yerde kalmayacak” diye feryat edip, zafer işareti yaptı.

  Cenazesi önceki gece toprağa verilen Yeni Mahalle’nin muhtarı Ağcan’ın ise olay günü kızı Songül’ü grip olduğu için okula göndermediği ve kızına ilaç almak için evden çıktığı anlaşıldı. 4 çocuk babası Ağcan, Bulanık’ta maaşını çektikten sonra eczaneye gitmek istemiş, bu sırada vurulmuştu. Ağcan’ın kızı Songül, cenaze töreninde “Babam beni sağlık ocağına götürdü sonra eve getirerek yatırdı. ‘Kızım ilaçlarını alayım. Sen yatağından kalkma’ dedi. Akşama kadar yolunu gözledim. Ama babamın cenazesini getirdiler. Onu çok özleyeceğim” diye konuştu.

  Bilen’in evine çok sıkı koruma

  TURAN Bilen’in yakınlarına saldırabileceği ihtimaline karşı önlem alan güvenlik güçleri önceki gün akşam saatlerinde aileyi Sikorsky helikopterlerle açıklanmayan bir yere götürdü. Gözaltına alınan Turan Bilen de Muş’ta bulunuyor. Cenazelerin kaldırıldığı cami ile Turan Bilen’in evinin birbirine yakın olması nedeniyle törene katılanlar zaman zaman eve dönerek “Katil” diye bağırdılar. Bilen’in evini koruyan güvenlik güçleri, taş atmak isteyenlere de engel oldu.

  8 yıl yalvarıp getirilen banka 10 dakikada yandı

  BULANIK Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Hanifi Koşuncu, manifaturacı Turan Bilen ve kardeşi Metin Bilen’in üyeleri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Aile Mardin’den geldi, 40 yıllık esnaftır. Daha önceki kepenk kapatma olaylarına da katılmamışlar. Olaylar sırasında Bilen’in işyeri ile iki bankanın şubesi yakıldı. 8 yıl yalvararak getirdiğimiz bankayı 10 dakikada yaktılar. Perişan olan esnafın çeki, kredi borcu, seneti var. Nasıl ödeyecek?”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı