"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ablamdan önce evlenemezmişim

Erkek arkadaşımla evlenmek istiyoruz, ailem izin vermiyor. Ablamdan önce evlenemeyeceğimi söylüyorlar.

Merhaba Güzin Abla, ben 21 yaşında, Almanya’da yaşayan genç bir kızım. Yaklaşık iki senedir mutlu bir ilişkim var.
Erkek arkadaşım 24 yaşında. Birbirimizi çok iyi tanıdığımıza inanıyoruz ve evlenmek istiyoruz. Fakat ailem karşı çıkıyor.
Ben bu konuda karar verecek olgunlukta olduğumu düşünüyorum ama annem evlenmemi istemiyor.
Hep ablamdan önce evlenemeyeceğimi söylüyorlardı zaten. Aslında ben de ondan önce evleneceğim demiyorum. Ablam birkaç haftaya kadar nişanlanıyor. Ben sadece bu arada ailelerin tanışmasını istiyorum.
Annemi ikna etmeyi bir türlü başaramadım.
Annem, ablamın mesleği olmadığı için evlenmesine karşıydı. Ablam sırf annem istediği için çalışmaya başladı, yıl sonuna doğru da evlenmeyi düşünüyor.
Benimse bir mesleğim var ve çalışıyorum. Okulum da bitti. Ayrıca erkek arkadaşım da çalışıyor. Bizim için hiçbir sorun yok. Ben onunla çok mutluyum ve hep mutlu olacağımdan eminim.
Annem, babamla evliliğinde çok sorun yaşadığı için korkuyor olabilir. Ben baba sevgisi görmedim. Annemle babamın evliliğinden çok büyük dersler aldım ve benim de öyle bir evliliğim olmaması için doğru birini seçmek istedim. Seçtim de.
Beni çok düşünen, seven, mutlu eden, yanında huzur bulduğum bir erkek arkadaşım var. Aradığım her şeyi onda buldum ve onu kaybetmek istemiyorum. O da beni çok seviyor, biliyorum. Kimse anlamıyor beni...
Rumuz: Lütfen yardım et

Her şeyden önce annenin, senin ve ablanın meslek sahibi olmadan, kendi ayaklarınız üzerinde durmayı başarmadan evlenmenizi istememesini çok iyi anlıyorum. Annenizi takdir ettim.
O kendi yaşadıklarından çok iyi ders almış biri. Sizin de aynı şeyleri yaşamanızı istemiyor besbelli.
Ablanın önce evlenmesi konusu da yeni bir şey değil anlaşılan, ailede bu böyle kararlaştırılmış.
Ablan şunun şurasında beş-altı ay içinde evlenecek demek ki, neden bu kadar sabırsızlanıyorsun?
İki yıldır birlikteyseniz, ailelerin tanışmasını birkaç ay daha bekleyebilirsiniz, değil mi? Hem belki ablanın düğünü de bahane olur.
Umarım her şey yolunda gider ve mutluluğu bulursun.

Ailesi kötü diye evlenmemize izin vermiyorlar

Güzin Abla, ben 21 yaşında genç bir kızım. Fransa’da ailemle birlikte yaşıyorum. Her sene Türkiye’ye tatile geliriz.
Benim burada beş senedir birlikte olduğum biri var. Birbirimizi çok seviyoruz. Beni istemeye de geldiler ama babam ve annem evlenmemize karşı çıktı, çünkü onun ailesi kötüymüş.
Tamam, kabul ediyorum, onlar kötü olabilir ama bizim ne suçumuz var?
Çok zor günler geçiriyorum, annemle sürekli kavga ediyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum, bir akıl ver lütfen.
Rumuz: Çaresiz kız

Sevgili kızım, şu “kötü”lük mevhumunu bir açıklasaydın ya... “Kötü” derken çevresine zarar veren, can yakan, hırsız, uğursuz, hain, katil mi demek istiyorsun? Yoksa ailenin kastettiği başka bir şey mi?
Bunların dışında seni ona vermemek için bahane mi arıyorlar diye düşünmeden edemiyorum. Pek çok ailenin yaptığı gibi...
Hem belki bu genç adam ailesinin aksine melek gibi bir çocuktur. Senin ailen onu sarıp sarmalar, dünyada iyi insanlar da olduğunu gösterebilir, değil mi?

X