"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ablam internette tanıştığı birine aşık

Merhaba Güzin Abla, 20 yaşında bir ablam var; kendisi üniversite öğrencisi ama bu sene tekrar üniversite sınavına hazırlanıyor.

Çünkü Ankara’da okumak istiyor. Bütün bunlar gayet normal, ama geçen gün dertleşirken bana bir sevgilisi olduğunu ve üstelik internet’te tanıştıklarını söyledi. Fotoğraflarını gösterdi, hoş bir çocuk ona bir itirazım yok; ama öyle bir ortamda tanışmalarını kaldıramıyorum bir türlü. Telefonda konuşuyorlar saatlerce, mesajlaşıyorlar. Anladım, birbirlerini deli gibi seviyorlar.

Bu genç Konya’da okuyor, son sınıfta. Ablamla evlilik planları yapmaya başlamışlar. Çocuklarının adını bile koymuşlar. Ankara’da oturma planları yapıyorlar.

Her şeyi konuşmuşlar. Hatta ablam bana öyle bir anlatıyor ki; "O askere gidecek, gelecek işlerini yoluna koyacak ve ben de o sırada okulumu bitireceğim" gibi cümleler duyuyorum ağzından. İyi bir gence benziyor; çalışkan, hırslı, hedefleri var. Çok da iyi anlaşıyorlar; ama onlar evlenirlerse, internet’te tanıştıkları aklımdan hiçbir şekilde çıkmayacak.

Ablacığım, internet’ten tanışanlar mutlu olabilirler mi gerçekten? Ne olursun bana akıl fikir ver. Bu durumu kabullenmeli miyim? Yoksa engel mi olmalıyım? Ben ikisini nasıl ayırayım? Ya da ayırmamalı mıyım?

<ı> RUMUZ: ÇARESİZ KIZ KARDEŞ


Her şeyden önce sevgili küçük kız kardeş, ablanın hayatına bu denli karışmak ve hayallerini yıkmak hakkını kendinde nasıl buluyorsun, onu sormalıyım sana? Ben de internet aşklarına pek sıcak bakmasam da; internet ilişkilerine kendini kaptıranları gerçek hayattan kopuk, hayal aleminde yaşayan, gerçeklerle karşılaşmaktan korkan, çekingen, kendini gizlemeyi seven insanlar olarak görsem de; bu konuda elbette istisnalar olduğunun farkındayım.

Bu tür ilişkilerde beni en çok korkutan, sanal alemde insanın kolaylıkla yalan söyleyip, karşısındakini kandırması. Örneğin evli olduğunu saklayıp, karşı cinsle yakınlaşmaya çalışması; ya da en azından gerçek kimliğini saklayıp, bambaşka bir kimlikle kendini tanıtmaya çalışması. Ki bu ortamda çok sık görülüyor.

Burada ise sanırım birbirlerini iyice tanımış, evlenmeye karar vermiş, ciddi bir beraberlik yaşayan bir çift söz konusu. Eminim ablan bu genç adamla yüz yüze de görüşmüş, onun hakkında tüm gerçekleri öğrenmiştir.

Onu bu derece sevdiğine ve karşılık gördüğüne göre, onun için endişe etmen yersiz. Onları ayırmayı düşünmen, ablanın bu ilişkisine bu derece karışman yakışık almaz. Üstelik bu sana düşmez. Annen ve baban gerekirse ablana engel olurlar. Ama umarım, bu genç ablanı hayal kırıklığına uğratmaz. Ama ne olursa olsun, senin bu olaya bu derecede karışmaman gerekir. Ablandan ayrılmak seni korkutuyor olmasın sakın?

"Kumarla evliyim" yazan okurunuza

Bu, gerçekten çok kötü bir durum. Üzgünüm ve onu çok iyi anlıyorum. Çünkü aynı problem benim hayatımda da vardı. Üstelik eşim kumarbaz olduğunu kabul etmediği ve ısrarla kumara devam ettiği için yedi yıl önce boşandım. Ama evliliğimiz süresince elimizdeki her şeyi silip, süpürdü. Sonra da bir gün yaşadığımız binayı ateşe verdi. Lütfen okurunuza söyleyin, dikkatli olsun. Kumardan kolay kolay kurtulmak mümkün değil.

RUMUZ: AYNI DERT


Evet, haklısınız sevgili okurum. İş bu raddeye gelmeden önlem almalı. Ancak bazen iyi niyetli tutumu eşi tarafından destek görüp anlayışla karşılandığında, o insanın da doğru yolu bulma imkanı vardır diye umut ediyorum. Belki ben de mi biraz fazla iyi niyetliyim acaba? Ama terk edildiğinde o insan daha fazla batağa itilmiş olmayacak mı?

İnsanlardan kaçar oldum

Sevgili Güzin Ablacığım, Almanya’da yaşayan bir okurunuzum. Aslında kendimde bana çok yakın insanlara bile açılma gücü bulamazken, size bu konuda açılmam doğrusu beni çok şaşırttı. Belki de bu rahatlığı hayatımın dışındaki bir kişi olduğunuz için kendimde buluyorum. Artı birçok okurunuza yardım elinizi uzatarak kötü zamanlarında en olumlu şekilde yardımcı olmayı başardığınıza da inanıyorum.

Ben birkaç ay süren kısa bir evlilik yaşadım. Farklı dünyaların insanlarıydık. Şu an 34 yaşındayım ve çevrem tarafından çok beğenilen, sevilen, saygın, eğitimli bir insanım. Ancak o yanlış evlilikten sonra insanlardan kaçar oldum. Ayrıca içine kapanan bir kişilik oluştu bende. Uzun zamandır yeni bir arkadaş edinmekte zorlanıyorum. Halen dışarıya karşı çok net, kararlı, kendisiyle barışık, ayakları yere sağlam basan bir görüntü versem de iç dünyamın görüntüsü bir o kadar bulanık.

Amacım bir hanımla tanışıp hayatımı biraz da olsa renklendirmek, kaybolan umutlarımı kazanmak. İnanın yalnızlıktan zaman zaman ruh halim çok bozuluyor.

Bana bu konu hakkında kendi düşüncelerinizi iletecek olursanız, beni çok mutlu etmiş olursunuz ve ayrıca e-mail adresimi de yayınlarsanız çok sevinirim. <ı>á e-mail:

Sevgi.Ariyorum@gmx.net


Sevgili oğlum, bir hayal kırıklığı tüm yaşamını alt üst etmemeli. Bence senin evlenip ayrılmanda da bir hayır varmış. Ancak seni sevecek birini ararken, sanırım ciddi bir arkadaşlık olacak bu değil mi? Hiç kimseyi kırmamaya özen göster.
X