Gündem Haberleri

  Abim görev bekliyor

  Ali LEYLAK - Ömer ŞULUL / DHA
  29.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İmralı Cezaevi’nde ömür boyu hapis cezasını çeken PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşen kardeşi Mehmet Öcalan, yaşadığı Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Ömerli Köyü’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Kardeşi ile 14 ay içerisinde 2 kez görüştüğünü söyleyen ve görüşme tarihlerini açıklamayan Mehmet Öcalan, ağabeyinin  gelişmelere ilişkin değerlendirmesini ise şöyle ifade etti: “Ağabeyim, görüşmemiz sırasında çözüm için görev beklediğini ifade etti. Devletin samimi olmasını isteyen ağabeyim, samimiyet ile sorunun çözüleceğini söyledi. Ağabeyime göre, oyalama taktikleri bitmeli ve samimi olunmalı. Eğer istenirse kendisinin hazırladığı barış projesi ile Türk ve Kürtler’in ezilmeyeceği yani iki tarafın da zarar görmeyeceğini söyledi. Ağabeyim iki tarafın da, hazırladığı proje ile ortak zeminde buluşacağını söyledi. İsteği demokratik bir zeminde diyalog yöntemi ile barış projesinin hayata geçirilmesi ve akan kanın durmasıdır.”

  Çatışma bitsin istiyoruz

  Son günlerde yaşanan şiddetli çatışmaların son bulmasını da isteyen Mehmet Öcalan şöyle konuştu: “Bizler bu çatışmaların bitmesini yürekten istiyoruz. İnsanların ölmemesini gönülden istiyorum, ama burada Kürt sorunu vardır. Bu sorun biterse bu çatışmalar biter. Soruna demokratik bir şekilde çözüm gerekiyor. Bunun kilit noktasının bir parçası Kandil’dir, Avrupa’dır ve Apo’dur. Bunu Başbakan da söyledi; ’İmralı’yla görüşün’ diye bu tespit doğrudur.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı