Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Abidin Dino'dan "Gerilla Desenleri"

  Hürriyet Haber
  21 Ekim 2005 - 16:00Son Güncelleme : 21 Ekim 2005 - 16:00

  Türk resim tarihinin kilometre taşlarından Abidin Dino'nun "Gerilla Desenleri" başlıklı sergisi 28 Ekim'den başlayarak Ankara Galeri Nev'de sanatseverlere sunuluyor. Dino'nun 1941 yılında çizdiği "Gerilla Desenleri" 64 yıllık bir serüvenden sonra ilk kez sergileniyor.

  Metnini Rasih Nuri İleri’nin kaleme aldığı bir kitabın da eşlik ettiği sergi 23 Kasım'a kadar sürüyor.

  "Gerilla Desenleri” dizisinde Abidin Dino, Hitler’in tüm dünyayı savaşa sürüklediği yıllarda Rusya’yı işgal eden Alman ordusunun püskürtülmesinde önemli rol oynayan direniş hareketini yansıtıyor.

  İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’de bu desenlerin sergilenme olanağının olmadığını fark eden Abidin Dino, Amerikalı arkeolog Whitimore aracılığıyla resimleri yurt dışına göndermeye çalışıyor. Son dakikada resimleri götürmekten vazgeçen Whitimore, onları havaalanında Fahrünnisa Zeid’e teslim ediyor. Resimler yıllar sonra aileye ait bir apartmanın tavanarasında bulunuyor. Ancak Abidin Dino, bulunan resimlerin sergilenmesini bir süre erteliyor...

  Rasih Nuri İleri’nin deyimiyle Fahrünnisa Zeid’in “tavan arasında farelerin kemirici eleştirisine terk ettiği” resimleri, aradan geçen 64 yıldan sonra Ankara Galeri Nev izleyicilerin beğenisine sunuyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı