« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Abeylegesse Palandöken'den seslendi

Milli atlet Elvan Abeylegesse, "Londra Olimpiyatları'nda kendi branşımda, önemli bir başarı yakalandı. Atletizm hızla gelişiyor" dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Milli atlet Elvan Abeylegesse, “Londra Olimpiyatları'nda kendi branşımda, önemli bir başarı yakalandı. Atletizm hızla gelişiyor. Her yıl, bir önceki yıldan daha iyi” dedi.

Elvan Abeylegesse, AA muhabirine, Ekim ayında Bulgaristan'da düzenlenecek Yarı Maraton Dünya Şampiyonası'na hazırlanmak üzere Palandöken Dağı'nda kampa girdiğini söyledi.

Şampiyonaya sıkı çalıştıklarını ve Bulgaristan'da hedefinin ilk 3'e girmek olduğunu belirten Abeylegesse, şöyle konuştu: "Sakatlığım nedeniyle, Londra Olimpiyatları'na katılamadım ama Bulgaristan'da hedefim ilk 3'e girmek. Antrenörüm ve hazırlık antrenmanlarına yardımcı olan atlet arkadaşlarım şampiyonada başarılı olmam için bana büyük destek oluyor.”

Abeylegesse, Londra Olimpiyatları'nda atletizm branşında alınan başarıların önemli olduğunu ve bu branşta, Türkiye'nin her geçen gün geliştiğini ifade etti.

Olimpiyatların sporcular üzerinde önemli bir etki bıraktığını dile getiren Abeylegesse, şunları kaydetti: “Kendi branşımda güzel bir başarı yakalandı. Bir altın, bir gümüş. Güzel koştular, güzel bir derece çıkarttılar. Atletizm hızla gelişiyor. Mesela 2008, 2006'dan, 2010 ise 2008 yılından daha iyi geçti. 2016 yılının ise 2012'den daha iyi olacağına inanıyorum. Çok yetenekli sporcular var ve yetenekli sporcular yetişiyor.”

“Başarısız olduk diyemeyiz”

Abeylegesse, Londra Olimpiyatları'nın başarısızlıkla sonuçlandığı yönündeki açıklamaların doğru olmadığını, tam aksine alınan başarıların önemli olduğunu savundu.

Türkiye'de atletizmde altyapının da gelişmeye başladığını belirten Abeylegesse, şöyle konuştu: “Alt kategorilerden çok genç atletler geliyor. Atletizmde genel manada 'başarısız olduk' diyemeyiz. Güzel bir başarı elde ettik. Olimpiyatların başka bir havası vardır ve stresi fazla, heyecanı farklıdır. Olimpiyatlar diğer yarışlar gibi değildir. Yarışı kaybetmek veya kendi ülkesini temsil etmek bile farklı bir havadır. Olimpiyatlar, diğer yarışlar gibi değil. Sporcu stadyumun içerisine girince bile bambaşka bir heyecan oluyor. Moral yerinde olursa her branşta başarılı olunur. Bunu atletizmde başardık. İnşallah, 2016 Rio'dan daha çok madalyayla döneceğiz.”

Abeylegesse, bütün sporcuların hedefinin olimpiyatlarda yarışmak olduğunu, olimpiyatlara hazırlanan sporcuların daha farklı bir hazırlık yaptığını dile getirdi.

Olimpiyatlarda sporculardan beklentinin çok yüksek olduğunu ve bunun elde edilecek başarıları etkilediğini ifade eden Abeylegesse, sözlerini şöyle tamamladı: “Bütün sporcuların hedefi olimpiyatlar. Dört yılda bir yapılıyor ve oradaki yarış başka oluyor. Stres, heyecan ve beklentiler de yüksek olduğu için sporcular istenileni veremeyebiliyor. Arkadaşlarımızı çok tebrik ediyorum. Aslı, Gamze ve Nevin çok çalıştılar. Aldıkları dereceleri hak ettiler.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler