Gündem Haberleri

  Abe nerde bu sızıntı?

  DIŞ HABERLER
  20.09.2013 - 02:22 | Son Güncelleme:

  JAPONYA Başbakanı Şinzo Abe, dün 2011 yılında 9 şiddetindeki deprem ve tsunaminin ardından nükleer kazanın yaşandığı Fukuşima Nükleer Santralı’na ikinci ziyaretini gerçekleştirdi.

  Arjantin’de 2020 Olimpiyat Oyunları’nı kazanmadan önce yaptığı sunumda, nükleer sızıntıyla ilgili uluslararası toplumun kaygılarını gidermek için nükleer durumun kontrol altında olduğunu söylemişti. Radyoaktif sızıntının hâlâ devam ettiği haberlerinin ardından Fukuşima’ya giden Abe, özel giysiyle yaptığı üç saat süren ziyaretinde radyoaktif su taşıyan tanklarla ilgili bilgi aldı. TEPCO yöneticilerine 5 ve 6 numaralı iki reaktörün de kapatılması emri veren Başbakan, “Bu felaket ve suya karışan radyasyon ile mücadele için hükümet üzerine düşen her şeyi yapacak. Ben kişisel olarak olayın yakın takipçisi olacağım” dedi.

  Abe nerde bu sızıntı

  Ziyaret sonrası deprem

  Abe’nin ziyaretinden saatler sonra Fukuşima Nükleer Santralı’nın bulunduğu bölgede 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. TEPCO, nükleer sızıntı yaşanan santralda herhangi bir anormalliğe rastlanmadığını açıkladı. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin 22 kilometre derinlikte kaydedildiğini açıkladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı