Gündem Haberleri

  ABD'ye PKK'nın elindeki M-16'ları sorduk

  Hürriyet Haber
  15.07.2007 - 10:37 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, PKK'daki ABD silahlarıyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan resmen bilgi istendiğini söyledi.

  Bakan Gül, ABD ve İngiliz Dışişleri Bakanlarıyla yaptığı telefon görüşmelerinde de konuyu gündeme getirdiklerini aktardı. Gül ayrıca Genelkurmay Başkanlığı'nın terör örgütünün elindeki ABD silahlarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'na yazı yazdığını ve bazı belgelerinde elde bulunduğunu belirtti.

  Radikal Gazetesi Ankara temsilcisi Murat Yetkin'in Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le yaptığı röportaj:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, yasadışı PKK'daki ABD kaynaklı silahlar konusunda ABD'den resmen bilgi istendiğini açıkladı. Ankara'daki seçim kampanyası sırasında bir grup gazetecinin sorusunu yanıtlayan Gül, Irak ordusuna giden Batı kaynaklı silahların PKK'nın eline geçmesi konusunu, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı David Miliband ile yaptığı telefon görüşmelerinde de gündeme getirdiğini söyledi. Gül, bütün bu girişimlerin Genelkurmay ve Kara Kuvvetleri ile işbirliği içinde yürütüldüğünü de vurguladı.

  Gül'ün açıklamaları şöyle:

  # Bir süre önce bir militanın PKK'nın Amerikan silahları olduğu yönünde itirafları oldu. Bunun üzerine Genelkurmay'a ve 2'nci Ordu bölgesinde olduğu için Kara Kuvvetleri'ne açtım sordum. Geçen hafta Genelkurmay'dan yazı yazdılar, ikinci başkan imzasıyla. Anladık ki, onların da şüpheleri var, bir takım belgeler var.

  # Bunun üzerine ABD Büyükelçisi'ni (Ross Wilson) Dışişleri'ne çağırdık. Müsteşarımız Ertuğrul (Apakan) bey, kendisine belgeleri sundu. 'Bu nedir?' diye sorduk. 'Mümkün değil' dedi. Ama ABD'ye soracağım, araştıracağım dedi. Bu işlerin peşindeyiz. (Geçen cuma günü telefonda konuştuğu) Rice ile konuşmamda da söyledim. Dün de İngiliz yeni bakanla telefonda görüştük. Müttefiklik, Irak gibi konular açılınca ona da söyledim. "Yanınızdayız" dedi, o kadar.
  Diplomatik kaynaklarına göre, Dışişleri Müsteşarı Büyükelçi Apakan, silahlar konusunu önceki akşam bir başka konuyu görüştüğü Büyükelçi Wilson'un dikkatine bir kez daha getirdi. Ancak kaynaklar, dün akşam saatlerine dek ABD'den resmi bir açıklamanın kendilerine ulaşmadığını söylediler.

  ABD kaynakları ise, 'PKK'yı terörist saydıklarını, silah sağlamalarının mümkün olmadığını, ancak iddiaları ciddiye aldıklarını ve ciddiyetle araştırdıklarını' söylediler.

  Türkiye'nin Vaşington Büyükelisi Nabi Şensoy, üç gün önce basınla konuşurken, PKK militanlarının kullandığı bazı silahların Amerikan kaynaklı olduğunu ve PKK'lılara Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye bağlı güçlerce verildiğinden kuşku duyduklarını açıklamıştı. Şensoy, silahların ABD güçlerince PKK'lılara verildiğini söylemediğini vurgularken, Ankara'daki üst düzey kaynaklar, ABD tarafından yeni kurulan Irak ordusuna verilen silahların Barzani güçleri kanalınca PKK'ya ulaştığına inanıyorlar.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı