Dünya Haberleri

  ABD'ye idam müdahalesi

  Hürriyet Haber
  11.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lahey Uluslararası Adalet Divanı, ABD'deki bir idama ilk kez müdahale etti. Devletler arasındaki ihtilafları inceleyip karara bağlayan Adalet Divanı, Paraguay'ın başvurusunu dikkate alarak, ABD'de idam cezasına çarptırılan Paraguay uyruklu Angel Francisco Breard lehinde bir karar aldı.

  Tecavüz ve cinayetten mahkum olan Breard'ın, Viyana Konvansiyonu uyarınca ABD'deki Paraguay temsilciliklerinden birine başvurmasına izin verilmediğine dikkat çeken Adalet Divanı, ABD'den idamı durdurmasını istedi. BM tarafından atanan yargıçların oluşturduğu Adalet Divanı, yeni bir savunma hazırlanması için de Paraguay'a iki aylık süre tanıdı.

  Breard'ın, Amerikan hukuk sisteminin farklılığından ötürü idama mahkum olduğu belirtiliyor. Amerikan sisteminde suçunu itiraf edip mahkemeyle işbirliği yapan sanıkların bazıları müebbet hapisle kurtulabiliyor. Ancak Breard'ın Paraguay makamlarından savunma yardımı alamadığı için idamla cezalandırıldığı belirtiliyor.

  Amerikan Adalet Bakanlığı'nın Lahey'den çıkan karara nasıl bir yanıt vereceği merakla bekleniyor. ABD, kararı reddettiği takdirde, ileride kendisi de zor duruma düşebilecek. Çünkü ABD'nin de 1969 yılında onayladığı Viyana Konvansiyonu'na göre, yabancı bir ülkede suç işleyen diğer bir ülkenin vatandaşı, kendi diplomatik temsilciliklerinden birine başvuru hakkına sahip bulunuyor. Amerikan vatandaşları da yabancı ülkelerde sık sık bu gibi durumlarla karşılaşıyorlar.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı