Dünya Haberleri

  ABD'ye göre "sınır ötesi hakkı"

  A.A.
  31.10.2008 - 15:41 | Son Güncelleme:

  Askerlerinin bulunduğu Afganistan üzerinden Pakistan'da ve Irak üzerinden de Suriye'de düzenlediği saldırılar nedeniyle eleştirilerle karşılaşan ABD'nin İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff, bir ülkenin, olası bir terör tehdidini barındırıyorsa başka bir ülkeye saldırı düzenleme hakkı olması gerektiğini söyledi.

  Micheal Chertoff, İngiltere parlamentosunda demokrasi konulu bir oturumda yaptığı konuşmada, "uluslararası hukukun bir ülkenin, dışarıdan olası bir tehdidi bertaraf etme ihtiyacını, önleyici saldırı da dahil, karşılaması gerektiğini" ifade etti.

  Amerikalı Bakan, "uluslararası hukukun, egemenlik sorumluluğunun bir parçasının, bir ülkenin kendi topraklarının, diğer ülkelere saldırı için zemin olmamasını sağlama sorumluluğu olduğunu kabul etmeye başlaması gerektiğini" belirtti.

  ABD geçen hafta Irak toprakları üzerinden Suriye'nin bir sınır köyüne saldırı düzenlemişti. Şam yönetimi, saldırıda 8 kişinin hayatını kaybettiğini bildirmişti.
  Amerikalı yetkililerse saldırının hedefinin, Suriye'den Irak'a geçen El Kaide bağlantılı yabancı militanlar olduğunu söylüyor.

  ABD, Afganistan üzerinden de Pakistan'ın Afganistan sınırındaki bölgelerine saldırı düzenliyor.

  Amerikan güçlerinin, Washington'ın 7 yıldır yürüttüğü terörle savaşında önde gelen müttefiki olan Pakistan'ın Afganistan sınırı yakınındaki bölgede karadan da düzenlediği ve ağustos ayı sonunda yoğunlaşan saldırılar, iki ülke ilişkilerinin gerilmesine ve İslamabad'ın resmi tepkilerine yol açıyor.

  Afganistan sınırı yakınındaki aşiret bölgelerinde militanların üslenmesinden kendisi de şikayetçi olan İslamabad, militanlarla mücadele için sınır bölgesine kendisinin on binlerce asker gönderdiğine de işaret ederek, ABD'nin saldırılarının egemenliğini ihlal ettiğini kaydediyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı