Gündem Haberleri

  ABD'ye gitmeden de vurabiliriz

  Hürriyet İnternet
  27.10.2007 - 00:11 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin olası operasyon için tüm diploması faaliyetlerini tamamladığını ve ulusal hakları gereğince Kuzey Irak'a operasyonun her an başlayabileceğini söyledi.

  Başbakan Tayyip Erdoğan Romanya ziyareti dönüşü havaalanında soruları yanıtladı.

  Erdoğan'a Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın "Olası operasyon ABD ziyareti sonrasında" açıklaması soruldu. Erdoğan, "Genelkurmay başkanımız bunu ilan edecek değil. ABD ziyareti Birleşmiş Milletler Olağan Genel Kurulu öncesinde planlanmış bir ziyarettir" dedi.

  Türkiye'de bulunana Kuzey Irak heyeti ile gerekli görüşmelerin yapıldığını belirten Erdoğan, Türkiye'nin K.Irak heyetini sadece dinlediğini belirtti. Gelen heyetin yetkisinin ortada olduğunu belirten Erdoğan, tüm bilgileri Genelkurmay'la paylaştıklarını söyledi.

  Hükümet olarak bu süreç içerisinde, AB üyesi ülkeler ve Ortadoğu'da gerekli diplomasi trafiğini yaptıklarını kaydeden Erdoğan, "Gerekle olan lobi faaliyetleri yapılmadı diyenler aynaya baksın. İran dışında gezilmemiş ülke kalmadı. Bunlar operasyon için yapılıyor" dedi.

  Erdoğan şunları söyledi:

  "Bir diğer taraftan yapılan tüm bu gayretler neticesinde bizim atacağımız adımların yol haritasını başkaları belirleyemez. Bununla ilgili sorumluluk mevkiinde bulunanalar birinci derecede biziz. Bunun zamanlaması hükümete bırakıldı. İlgili tüm kurumlarla bunun çalışmasını yapıyoruz. Bölgede güvenlik güçlerimiz gerekeni uluslararası kararlar çerçevesinde yapmaktadır.

  Biz şu  anda her an bir hassasiyet içerisindeyiz ABD ziyaretine kadar ne olur ne olmaz bilemem."  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı