Dünya Haberleri

  ABD'ye bir "hayır" da Davutoğlu'ndan

  Zeynep GÜRCANLI
  04.12.2009 - 10:46 | Son Güncelleme:

  ANKARA - ABD’nin Türkiye’den “Afganistan’daki asker sayınızı arttırın, askerlerinize koyduğunuz terörle mücadeleye aktif olarak katılamaz kısıtlamalarını kaldırın” çağrısına bir olumsuz yanıt da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’ndan geldi.

   

  Davutoğlu, Brüksel’de BBC’ye yaptığı açıklamada,“500 bin kişilik aktif ordusu olan bir ülkenin Afganistan’a sadece 700, o da operasyona katılmayan asker göndermesi çok az” eleştirilerini yanıtladı.    

   

  “Türkiye, tüm dünyadaki barışı koruma amaçlı operasyonlara askeri anlamda en büyük katkıyı yapan ülke” diyen Davutoğlu, Kabil’de NATO gücünün komutasını yeniden üstlenen Türkiye’nin zaten asker sayısını bu nedenle bine çıkardığını anlattı. Türkiye’nin son beş yılda Afganistan’ın imarı için 200 milyon dolardan fazla harcadığını, Afgan halkı için 50 okul ve hastane inşa ettiğini söyleyen Davutoğlu, Afganistan’da barışı koruma görevi yapan askerlerden de “yabancı güç” olarak bahsedilmesine karşı çıktı.

   

  “Afganistan’da görev yapanlara ilişkin yabancı askeri birlik nitelemesini yapmamız yanlış. Biz orada, Afgan halkına yardıma gelmiş uluslararası toplum olarak bulunuyoruz” dedi. Dışişleri Bakanı, Afganistan konusunda daha kapsamlı askeri, siyasi ve sosyal strateji oluşturulması gerektiğinin de altını çizdi.

            

  BAKAN’IN KARŞI ÇIKTIĞI BENZETME

  Davutoğlu’nun BBC’ye verdiği demeçte, Türkiye’nin izlediği aktif dış politikanın “neo-Osmanlıcılık” olarak nitelendirilmesine de karşı çıktı.

   

  Haberi veren BBC muhabiri, bunu şu ifadelerle anlattı;

   

  “Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ülkesi için ‘bölgesel güç’ ifadesini kullanmıyor olabilir, ancak hemen herkes Türkiye’nin Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslar’daki yeni etkisini anlatmak için bu ifadeyi kullanıyor. Hatta bazıları daha da ileri giderek bu politikayı, Halifelerin Balkanlar’dan Kuzey Amerika’ya kadar olan bölgeyi yönettiği döneme atıfta bulunarak, ‘yeni Osmanlıcılık’ olarak da nitelendirecek kadar ileri gidebiliyor. Bakan Davutoğlu bu nitelemeyi elinin tersiyle itiyor....”

   

  “BOSNA, KENDİNİ DIŞLANMIŞ HİSSEDİYOR”

  Davutoğlu’nun BBC’ye açıklamalarında ilgi çeken bir nokta da Bosna konusundaki ifadeleri.

   

  AB aldığı son kararla, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya vatandaşlarına vizeyi kaldırdı. Ancak ne AB ile resmen üyelik müzakereleri yapan Türkiye, ne de bu ülkelerle aynı dönemde Yugoslavya’dan ayrılan Bosna’ya, aynı ayrıcalık tanınmadı.

   

  Davutoğlu da bu konuya değinerek, “Bosna, kendini AB’den dışlanmış hissetti” mesajı verdi. Bosna’nın NATO üyeliği için Türkiye’nin tüm gücüyle çalışacağını da söyleyen Davutoğlu, “Bosna-Hersek’in uluslararası camianın kendisiyle ilgilendiğini hissetmesini istiyoruz. Bosna-Hersek’te üç yıl boyunca katliamları seyrettiğimizi unutmadık. Şimdi de onları yalnız bırakamayız” dedi.

   

  MİNARE KRİZİ: “ŞİMDİ MÜSLÜMANLAR, SONRA YAHUDİLER, SİYAHLAR...”

  Davutoğlu, İsviçre’de yapılan referandumda ortaya çıkan minare krizini de “alarm zili” olarak nitelendirdi.

   

  Avrupa’da artan İslam karşıtlığına dikkat çeken Davutoğlu, “Avrupa’da, sanki topluma ait değillermiş gibi, ‘diğeri’ konsepti altında artan bir İslam karşıtlığı var. Bu bugün Müslümanlara karşı ise, yarın Yahudilere, öbür gün siyahlara, sonraki gün Afrikalılara karşı olabilir” dedi.

   

  İSRAİL ELEŞTİRİLERİ

  Davutoğlu’na, Türkiye’nin İran’la, Sudan’la yakınlaşması, İsrail’le yaşadığı gerilim de soruldu. Bu konudaki eleştirilere karşı çıkan Davutoğlu, geçen yıl bu zamanlar Türkiye’nin İsrail ile Suriye arasında arabuluculuk yaptığını hatırlattı. Bu durumun, İsrail’in Ocak ayındaki Gazze saldırısı ile değiştiğini anlattı.

   

  İran’ın nükleer sorunu konusunda ise Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı;

   

  “Bir müzakerenin yüzde 60’ı psikolojik, yüzde 20’si metodolojik, yüzde 20’si ise içeriğe ilişkindir. Eğer müzakerelerde karşılıklı güven olmazsa, içerik daha az önemli olur” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı