BİTLİS HABERLERİ

Abdurrahaman Gazi Türbesi Ziyaretçilerini Ağırlıyor

IHA
08.09.2015 - 14:28Son Güncelleme :

ABDURRAHMAN GAZİ TÜRBESİ ZİYARETÇİLERİNİ AĞIRLIYOR

IHA

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan Muaz bin Cebel’in oğlu Abdurrahaman Gazi Türbesi, hafta sonlarında ziyaretçi akınına uğruyor.
Hafta sonları ailesiyle stres atmak isteyen vatandaşlar türbeyi ziyaret etmeyi de ihmal etmiyor. Anadolu’da inanç turizmin öncülerinde olan Abdurrahaman Gazi Türbesine il ve ilçelerde bulunan vatandaşlar ziyaret ediyor. Bölge dışında birçok turist ve ziyaretçi alan türbe, son zamanlarda bölgede artan şiddet olayları nedeniyle sadece yerli ziyaretçileri ağırlıyor. Her gün ziyaretçinin eksik olmadığı türbe özellikle hafta sonları yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. Gelen ziyaretçiler türbeyi ziyaret ederek dua ediyorlar. Kimi aileler ziyaretten sonra türbenin bulunduğu alanda bekleyerek çay içip mangal keyfini yapıyorlar. Kimileri de beraberinde getirdiği yiyecekleri türbenin girişinde vatandaşlara ikramda bulunuyor. Giriş kapısında açılan tezgahlarda, Ahlat el sanatlarıyla yapılan Abdurrahaman Gazi hatıra eşyaları ilgi görüyor.
“TÜRBELER ZİYARET EDİLİRKEN ADABA UYGUN HAREKET EDİLMELİ”
Yapılan ziyarete aşırıya kaçılmaması ve türbelerde bulunan zatlardan yardım beklenmemesi gerektiğini açıklayan Bitlis İl Müftüsü Abdülkerim Akbaba, türbeleri ziyaret ederken adaba uygun hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Akbaba, türbelerde yatan zatlara kurban adanmanın tehlikeli olduğunu, İslam inancında Kurban sadece Allah adına kesildiğini vurgulayarak, “Türbeleri ve mezarlıkları ziyaret etmenin adapları vardır. Bu adaplara riayet etmek gerekiyor. Türbelerin etrafından dönmek, türbenin demirlerini öpmek ve türbelere çaput bağlamak İslam inancına aykırıdır. Türbeleri ziyaret ederken normal mezarlıklar ziyaret edildiği gibi selam verilerek girilip, Kur’an okunup dua edildikten sonra çıkılır.” dedi.
Türbe ve çevresinin temiz tutulması gerektiğine de değinen Akbaba, “Türbeler ziyaret edilirken etrafı kirletmemek lazım. Mümkün mertebe türbelerin etrafında piknik yapıp etrafı kirletmemek gerekiyor. Bu konu hakkında tüm ziyaretçilerin hassas davranması gerekiyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Abdurrahaman Gazi Türbesi Ziyaretçilerini Ağırlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2015 tarihinde saat 14 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Abdurrahaman Gazi Türbesi Ziyaretçilerini Ağırlıyor haberi güncellenecektir.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:10
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   12:08
  • İkindi
   14:47
  • Akşam
   17:04
  • Yatsı
   18:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı