Dünya Haberleri, Son Dakika, Haberler

DÜNYA

  'Abdullah Gül, o sözleri söyledi'

  02 Mayıs 2007 - 11:52Son Güncelleme : 02 Mayıs 2007 - 15:34

  Abdullah Gül’ün, Refah Partisi’nin genel başkan yardımcısı olduğu 1995 yılında, The Guardian Gazetesi’ne verdiği tartışmalı röportajı yapan İngiliz gazeteci, Hürriyet’e konuştu: “Gül, ‘Laik devleti yıkacağız’ demedi, fakat inkar etse de, ‘cumhuriyet döneminin sonu gelmiştir’ ifadesini aynen kullandı.”

  Gül: Guardian Gazetesi'ni tekzip ettim

   

  İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian’ın Türkiye muhabiri olarak çalıştığı dönemde, Abdullah Gül ile yaptığı röportaj yeniden gündeme gelen İngiliz muhabir Jonathan Rugman, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, haberin arkasında durdu.

   

  Rugman’ın 27 Kasım 1995 tarihinde yayınlanan ve ertesi gün Türk basınına da yansıyan röportajında, o dönemde Refah Partisi’nin genel başkan yardımcısı olan Gül, laik sisteme ve cumhuriyete meydan okuyordu.

   

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, cumhurbaşkanı adaylığının ardından yeniden gündeme getirilen 12 yıl önceki bu röportajdaki ifadeleri yalanmıştı. Gül, dün akşam TRT1’deki söyleşi sırasında da bunu yeniden yalanladı.

   

  “Türk İslamcıları iktidarı hedefliyor” başlıklı röportajda, “Refah Partisi’nin yaklaşan erken seçimlerde ‘yeşil devrim’ yapmaya hazırlandığını” yazan muhabir Jonathan Rugman, yıllar sonra haberinin arkasında durdu.

   

  /images/100/0x0/55ea54bcf018fbb8f878eeeeYIKMAK DEĞİL DEĞİŞTİRMEK

   

  Şu anda İngiliz Channel 4 televizyonunun diplomasi muhabiri olarak çalışan Rugman, bu röportajın yeniden gündeme getirildiğinden haberdar olduğunu söyledi. Çeviri hatası yapılmamasının önemli olduğunu kaydeden Rugman, “Örneğin Sayın Gül, ‘laik devleti yıkacağız’ değil, ‘Laik sistemi değiştireceğiz’ ifadesini kullanmıştı” diye konuştu.

   

  Buna karşın Rugman, haberinde yer alan ve Gül tarafından sarfedilen şu sözlerin kelime kelime doğru olduğunu ve şimdi inkar edilse bile kayıtlarının kendisinde bulunduğunu iddia etti:

   

  “Bu cumhuriyet döneminin sonudur. Ankara nüfusunun yüzde 60’ı gecekondularda yaşıyorsa, laik sistem iflas etmiş demektir ve biz kesinlikle onu değiştirmek istiyoruz.”

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 106 Yorum }
  • Fevzi TOPAL 2.5.2007 23:01:59
   Bırakın artık bu muhabbetleri. AKP bu ülkede devrim niteliğinde gelişmeler kaydetti. Hemde Irak savaşı zamanında ve ekonomisi çökmüş bir türkiyeyi devralarak. Dev adımlar attı.<br><br>Lüfen kabul edin. Inançlı insanlar gerici değil. Moderen ve gayet entelektüeller. Hatta şuanda kendilerini modern, inaçlı vatandaşları gerici olarak görenlerden daha modern, daha teknoloji ile iç içe daha entelektüel. <br><br>AKP yöneticilerininde (Bu ülkenin yöneticileri) tek derdi halkın refah seviyesi artırmaktır.
  • RECAİ GÜZEL 2.5.2007 23:00:21
   Her zamanki taktik uygulanıyor. Ben öyle dememiştim.. ben öyle demek istememiştim..yok efendim tekzip etmiştim..<br>yok biz cumhuriyetçiyiz.. yok biz laikliğin savunucusuyuz..<br> Kapalı kapılar arkasında her şeyi konuş, her şeyi söyle ... Duyulunca inkar et..bu taktik eskidi artık.. Kimse yemiyo... Bütün akıl hocalarınıza söyleyin de yeni taktikler geliştirsinler... belki bu defa millete yutturursunuz..
  • EROL UYANIK 2.5.2007 23:00:06
   CUMHURIYETI KULDEN YAPILMIS EV MI SANDINIZ
  • osman kese 2.5.2007 15:47:45
   İngiliz muhabir Jonathan Rugman söylemişse doğru söylemiştir.. Sonuçta Türkiyenin menfaatlerine çalışan İNGİLİZ bi arkadaş!!!! Ben kendini tanıyorum iyi adamdır!!!! Hem niye yalan söylesin ki İNGİLİZ bi insan.. Bravoo..
  • mehmet kaptan 2.5.2007 15:43:06
   İçini dökmüş.
  • YALÇIN AK 2.5.2007 15:42:14
   ŞİMDİ ÇIKAR "DEĞİŞTİM DEĞİŞEREK GELİŞTİM" DER
  Sayfa Başı
  Haberlerbabam ve ailesibabam ve ailesi 13. bölüm fragmanıbabam ve ailesi yeni bölüm fragmanıbabam ve ailesi son bölüm fragmanıbabam ve ailesi final fragmanıAvrasya TüneliUlaştırma Bakanlığı