Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Abdullah Cömert davasının 5’nci duruşmasında aile sanık polisin tutuklanmasını istedi

  Hilmi DUYAR- Coşkun YAMAN/BALIKESİR (DHA)
  09 Ekim 2015 - 12:08Son Güncelleme : 09 Ekim 2015 - 12:08

  HATAY’daki Gezi Parkı protestoları sırasında başına isabet eden biber gazı kapsülüyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili güvenlik gerekçesiyle Balıkesir’e alınan davanın beşinci duruşmasında aile, sanık polisin tutuklanmasını istedi. Duruşma 20 Kasım'a ertelendi. Tutuksuz sanık polis memuru A.K. hakkında 25 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Hatay’da Gezi Parkı protestoları sırasında 'Akrep' diye tabir edilen zırhlı araçtan attığı gaz fişeğiyle Abdullah Cömert’in ölümüne neden olduğu iddiasıyla 'Olası kastla öldürme' suçundan 25 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan sanık polis 30 yaşındaki A.K. ile ilgili 5’nci duruşma, bugün saat 09.00’da, Balıkesir 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Tutuksuz sanık A.K.’nin ifadesi yine Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle alındı.

  GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

  Duruşma nedeniyle Balıkesir Adliyesi’nde geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis ekipleri adliye binanın çevresini bariyerlerle kapattı.

  Abdullah Cömert davasının 5’nci duruşmasında aile sanık polisin tutuklanmasını istedi

  Geceyi Burhaniye’de geçiren baba Edip Cömert, anne Hatice Cömert ve ağabey Adnan Cömert, polis kontrolünün ardından adliye binasına giriş yaptı. Baba Edip Cömert’in oğlunun resmini taşıdığı görüldü.

  Abdullah Cömert davasının 5’nci duruşmasında aile sanık polisin tutuklanmasını istedi

  TUTUKLANIP MÜEBBETTEN YARGILANMASI İSTENİYOR

  Abdullah Cömert’in ağabeyi Adnan Cömert, adliye girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Her şeyin ispatlandığı ses kayıtlarında ortaya çıktı. Bütün belgeler her şey varken, karar bekliyoruz. Katilin tutuklanıp müebbetten yargılanmasını istiyoruz. 15 dakika küfrederek kardeşimi katletmiştir. Elinde Türk Bayrağı olan masum bir insanı katletmiştir" dedi. Anne Hatice Cömert de "Adalet istiyoruz" demekle yetindi.

  ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ İZLEDİ

  Duruşmayı Uluslararası Af Örgütü’nden Avukat Deniz Yıldız ve Andrea De Ruijter de izledi.

  ARAÇTAKİ KONUŞMALAR DİNLENDİ

  Duruşmanın başında talimatla alınan bazı tanık ifadeleri okundu. Tanıklardan Meryem Portakal’ın, "Abdullah Cömert’in gaz fişeğiyle vurulduğunu gördüm, ama atanları görmedim" dediği belirtildi. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Kemal Yılmaz, Jandarma Kriminal Laboratuvarı’ndan gelen ve gaz fişeğinin atıldığı araçtaki konuşmaların bir bölümünü okudu. Yılmaz, birçok küfrün olduğu iki sayfalık metni sansürlü okurken, CD’lerden birinin de çizik nedeniyle çözümlenemediğini açıkladı.

  SANIĞIN TUTUKLANMASI İSTENDİ

  Cömert ailesinin avukatı Hatice Can, "Jandarma Kriminal Laboratuvarı’ndan gelen ses kaydının çözümü dikkat çekicidir. Mahkeme başkanı bile küfürleri okuyamadı. Bant çözümündeki sinkaflı küfürler oradaki görevlilerin demokratik tepkilerini dile getiren kalabalığa karşı hasmane, düşmanca bakışını da gösteriyor. Bu küfürler olası kastı da aşıyor ve kasten öldürmeye işaret ediyor. Sanık polisin bu nedenle tutuklanmasını talep ediyoruz" dedi.

  ANNE: "ADALET İSTİYORUM"

  Abdullah Cömert’in ağabeyi Adnan Cömert de araç içinde görev yaparken, sürekli küfreden polisler hakkında kamu davası açılmasını istedi. Baba Edip Cömert, olayın üzerinden 2 yıl 4 ay geçtiğini belirtirken, "Her şey ortada, polis oğlumu kasten öldürmüştür. Ama hala serbestçe dolaşıyor" dedi. Anne Hatice Cömert ise "Benim oğlum geri gelmeyecek ama o katilin cezalandırılmasını istiyorum, adalet istiyorum" diye konuştu.

  SANIK AVUKATI: "ORTADA KASIT YOKTUR"

  Sanık vekili avukat İbrahim Uzun, olayın ardından herhangi bir gaz fişeğinin bulunmadığını ayrıca gaz fişeğinin beyaz renkli 'Akrep’ten atış yapıldığına ilişkin bir tanık ifadesi ya da kanıt olmadığını savundu. Jandarma Kriminal Laboratuvarı’ndan gelen bant çözümüne dikkat çeken Uzun, seslerin ve konuşmaların araç içindeki görevli personele ait olmadığını iddia etti.

  Uzun, 'Akrep’teki sistemle araç içindeki değil, araç dışındaki seslerin kaydedildiğini öne sürdü. Bu konunun Emniyet Genel Müdürlüğü’ne de sorulabileceğini söyleyen Uzun, "Zor şartlar altında, uzun mesai saatleri sonrası kamu görevlileri gergin olabilir. Bu kasıtla ilgili değil, insanlıkla ilgili bir olaydır. Ancak bu seslerin müvekkilimize ait olup olmadığı incelenebilir. Sonuçta suç türü değişmemiştir. Ortada kasıt yoktur" dedi.

  Müvekkilinin tüm duruşmalara katıldığını, delillerin toplandığını ve kamu görevini sürdürdüğünü anımsatan Uzun, tutuklanma isteğine de itiraz etti. Sanık A.K. ise yine Mersin’den SEGBİS yöntemiyle katıldığı duruşmada fazla konuşmadı ve avukatının açıklamalarına katıldığını söylemekle yetindi.

  20 KASIM’A ERTELENDİ

  Mahkeme heyeti, Cömert ailesi ile avukatlarının sanığın tutuklanması talebini ve sanık vekilinin, akrep polis aracı içindeki konuşmaların A.K’ye ait olup olmadığının belirlenmesi yönündeki isteğini reddetti. Mahkeme heyeti, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan, gaz fişeği ve fişeğin atıldığı araçla ilgili raporun istenmesine, çizik ve kırıklar nedeniyle incelenemeyen CD’nin çoğaltılarak çözümü için Jandarma Kriminal Laboratuvarı’na gönderilmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, duruşmayı 20 Kasım’a erteledi.

  "KİNLE HAREKET EDEN POLİSİN TUTUKLU YARGILANMASI GEREKİR"

  Duruşma sonrası açıklama yapan Avukat Tacettin Çolak, "Bugünkü duruşmada araç içindeki polislerin galiz küfürleri ortaya çıktı. Bunlar aslında devletin bir memuru değil, üzerlerine resmi elbise giydirilmiş ve karşısındakini de yok edilmesi gereken düşman olarak gören militanlardır. Göz göre göre Abdocan’ı katletmişlerdir. Kinle hareket eden polisin tutuklu yargılanması gerekir. Maalesef mahkeme ısrarlı taleplerimize rağmen tutuklama kararı vermiyor, sanığı buraya getirmiyor, sanki yargılanan aileymiş gibi yorucu duruşma maratonlarında Cömert ailesine ikinci bir işkence yapılıyor. Bunu da kınıyoruz" dedi.

  Avukat Hatice Can da polislerin beyaz akrep aracındaki küfürlerinin ortaya çıktığını belirtirken, "Bu küfürler kastın yoğunluğunu da gösteriyor" dedi.

  AİLE İSYAN ETTİ

  Baba Edip Cömert, "Polisin üzerindeki kan lekesini temizlenmelidir. Bu polis, adilce yargılanmalı ve ceza almalıdır" derken; anne Hatice Cömert kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti. 15 saatlik yolculuk yapıp, adalet için Balıkesir’e geldiklerini söyleyen Hatice Cömert, "Ancak ne kanun ne adalet var. Bizi Hatay’dan buraya sürüklediler. Hastayım, ayağım ağrıyor. Benim oğlum Balıkesir’de değil, Hatay’da öldü. Bu mahkeme neden Hatay’da yapılmıyor" diye sordu. Ağabey Adnan Cömert de muhalefetin ve basının seslerini duyurmasını isterken, "Elinizi vicdanınıza koyun ve bize yapılan haksızlığı görün. Görmezseniz bir gün sizde bizim gibi mağdur edilirsiniz" dedi.

  Cömert ailesine destek vermek için adliye önünde bekleyen vatandaşlar, "Abdullah Cömert ölümsüzdür" ve "Abdocan’ın hesabı sorulacak" diye bağırdı.

  GÜVENLİK GEREKÇESİYLE BALIKESİR’E ALINDI

  Hatay’da 3 Haziran 2013 tarihindeki Gezi Parkı protestoları sırasında polis panzerinden atılan biber gazı kapsülü başına isabet eden Abdullah Cömert, yaşamını yitirdi. Adli Tıp raporunda Cömert’in, başına gaz fişeğinin isabet etmesiyle öldüğü belirlendi. Bunun üzerine savcılık tarafından başlatılan soruşturma sonrası, sanık polis memuru A.K. hakkında dava açıldı. Sanığın avukatları güvenlik gerekçesiyle davanın başka bir kente nakli için savcılığa başvurdu. Hatay Valiliği ile İl Emniyet Müdürlüğü’nün de aynı yönde görüş bildirmesi üzerine, dava geçen yıl Temmuz ayında Balıkesir’e alındı.

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı