Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD'nin yeni yaptırımlarına İran'dan kınama

  (a.a.)
  25 Ekim 2007 - 22:25Son Güncelleme : 25 Ekim 2007 - 22:43

  Tahran yönetimi, İran'a yeni yaptırım programını açıklayan ABD'yi kınadı.

  İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyini, ABD'nin, Orta Doğu ve Irak'taki terör örgütlerine destek verdiği, füze satışları ve nükleer silah yapma niyeti nedeniyle Tahran'a uygulamaya koyacağını açıkladığı yeni yaptırımların, İran ulusu ve yasal kurumlarına karşı Amerika'nın düşmanca politikaları olduğunu belirtti.

  Hüseyini, ABD'nin açıkladığı yeni yaptırımların hiçbir değerinin olmadığını ve bu tip politikaların başarısızlığa uğramaya mahkum olduğunu kaydetti.
  ABD'nin yaptırımlarının İran gelişmesini ve yasal kurumlarını durduramayacağını ifade eden Hüseyini, “bu tip gülünç önlemler Irak'ta kendi kendilerine yarattıkları krizlerden Amerikalıları kurtaramaz” diye konuştu.

  ABD'nin İran Savunma Bakanlığı ve Devrim Muhafızlarını da kapsayan yeni yaptırımlar Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Hazine Bakanı Henry Paulson tarafından açıklanmıştı.

  Yaptırımlar, ABD'nin Afganistan'da Taliban, Irak'ta Şii direnişçi örgütler, Hamas ve Hizbullah'a destek vermekle suçladığı İran'ın bazı büyük askeri ve mali kurumlarını kapsıyor.

  Yaptırımlarla, aralarında bazı şahıslar, Devrim Muhafızlarının sahibi olduğu ya da kontrolünde bulunan şirketler ve bankaların da bulunduğu 20'den fazla İranlı oluşumun Amerikan mali sistemiyle tüm bağlantılarının kesildiği ve bunun uluslararası bankacılık topluluğuna giderek artan etkileri olabileceği kaydedilmişti.
  Amerikalı yetkililer, Washington yönetiminin, Irak'ta Amerikan askerlerinin ölümüne yol açan silahları temin etmekle suçladığı Devrim Muhafızlarının bir parçası olan Kudüs Gücü ve bazı bankaların Afganistan, Irak ve Orta Doğu'daki faaliyetleri nedeniyle “özel olarak adlandırılmış küresel terörist” örgütler olarak tanımlanacağını belirtmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı