Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD'nin yeni Suriye hamlesi

  Hürriyet Planet
  22.07.2012 - 14:08 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye karşı yaptırım isteği Rusya ve Çin'in vetosuna takılan ABD yönetimi muhaliflere yönelik silah akışını hızlandırma kararı aldı. Washington yönetimi ayrıca Türkiye ve İsrail ile Esad sonrası Suriye'yi görüşüyor.

  New York Times'ın üst düzey ABD yetkililerine dayandırdığı haberine göre, ABD yönetiminin Suriye'de diplomatik çözüm umudu tükendi. Washington yönetiminin 'B' planı ise Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın şiddet yoluyla iktidardan indirilmesi için sürecin hızlandırılması.

  Gazetede yer alan habere göre bu amaçla muhaliflere silah yardımı artırılacak ve ABD'nin bölgedeki müttefikleri daha iyi örgütlenecek.

  ABD, TÜRKİYE VE İSRAİL İLE TEMASTA

  Washington'ın İsrail ve Türkiye ile görüşmeler yaptığına yer verilen haberde, Savunma Bakanı Leon Panetta'nın ileriki günlerde İsrail'e gideceği belirtiliyor.

  Daha önce CIA ajanlarının Türkiye'nin güneyinde Müslüman Kardeşler örgütünün hücreleriyle Suriye'ye silah sevkiyatı yaptığını ileri süren New York Times bu kez, aynı ajanların hangi muhaliflerin silahlandırılacağına karar vermeye çalıştığını yazdı.

  Gazeteye konuşan üst düzey ABD'li yetkililer, silahların El Kaide'ye ulaşmasından ve Esad'ın devrilmesinin ardından ülkede oluşacak boşluğun radikal İslamcı örgütler tarafından doldurulmasından endişe ediyor.

  SURİYE İÇ SAVAŞA SÜRÜKLENİYOR

  Washington Institute Yakın Doğu Politikası uzmanlarından Andrew Tabler, "Esad yönetiminin kontrollü bir biçimde yok edilmesinin yollarını arıyoruz. Ancak her kontrollü imha etme süreci gibi bunda da bazı şeyler yanlış gidebilir" diyor.

  Bir başka ABD'li yetkili ise sürecin sonunun kimsenin bilmediğini vurguluyor. Nitekim, farklı etnik ve dini grupların iç içe yaşadığı Suriye'de en çok korkulan şey, Esad sonrasında bir iç savaşın çıkması.

  Şam yönetimi daha önce "aşırı İslamcı" muhalifleri silahlandıran ülkelerin, Suriye'de bir iç savaş çıkarmaya çalışmakla suçlamıştı. Ancak Suriye medyası yalnızca El Kaide'nin değil, ABD'nin yakın temasta olduğu Müslüman Kardeşler'in de ayrımcı bir eğilime sahip olduğunu ileri sürüyor.

  "TÜRKİYE BİZİM YERİMİZE YAPIYOR"

  ABD'li yetkililer muhaliflere öldürücü silahlar verdiklerini reddediyorlar. Bir yetkili New York Times'a bu işi Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar'ın üstlendiğini anlattı.

  Adı açıklanmayan bir yetkili "Sizin de dikkat ettiğiniz üzere, Suriyeli muhalifler bir kaç aydır güçlendiler. Şimdi biz bunu hızlandırmaya hazırız" dedi.

  Washington yönetiminin gündeminde Suriye ordusunun sahip olduğu iddia edilen kimyasal silahlar da bulunuyor. Bu silahların "güvence altına alınması" için İsrail ordusunun bir operasyon düzenleyebileceği ihtimaline ABD yönetimi soğuk bakıyor. Nitekim, Suriye'nin böylesi bir İsrail saldırısını propaganda aracı haline getirebilmesinden çekiniliyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı