Dünya Haberleri

  ABD'nin uluslarası suç raporu:PKK eroin kaçakçısı

  Hürriyet Haber
  16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Bill Clinton'ın talimatıyla hazırlanan Uluslararası Suç Değerlendirmesi raporunda, terör örgütü PKK'nın, Batı Avrupa ve Güneydoğu Anadolu'da eroin kaçakçılığı yaparak elde ettiği parayı, terörist faaliyetlerini finanse etmekte kullandığı vurgulandı.

  Beyaz Saray tarafından hazırlanan rapor, Clinton'ın Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü P.J. Crowley'in düzenlediği bir basın toplantısıyla tanıtılırken, raporda terör örgütü PKK'nın faaliyetlerine geniş yer verildiği görüldü.

  Raporda, "Soğuk savaşın sona ermesinden bu yana yasal ülke yönetimlerine karşı mücadele eden terörist ve aşırılık yanlısı örgütler, geleneksel organize suç grupları ve uyuşturucu kaçakçılarıyla giderek daha fazla iç içe geçerken, faaliyetlerini klasik ve yeni suç alanlarında yoğunlaştırıyor" denilerek, PKK'nın faaliyetlerinden de bahsedildi.

  Uluslararası Suç Değerlendirmesi raporunda, "Batı Avrupa'da terörist PKK'nın mensupları, faaliyetlerini finanse etmek için uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer suçlarla iç içe bulunuyor. Terör örgütü PKK, Güneydoğu Anadolu'da da Türkiye'ye giren eroinden önemli gelir sağlıyor" denildi.

  ÖNEMLİ MERKEZLER

  ABD raporunda, Asya çıkışlı eroinin Batı Avrupa'ya ulaşmasında eski Sovyet cumhuriyetlerinin rolünün artmasına karşın, Türkiye'nin hala önemli bir geçiş ülkesi olduğu da belirtildi.

  Raporda, Ortadoğu ve Asya bölgesinde, uyuşturucu ve kaçakçılıkta önemli rol oynayan merkezler arasında Pakistan'ın Karaçi, Hindistan'ın Bombay limanları ve Dubai'nin yanı sıra İstanbul'un da adı özellikle sayıldı.

  Raporda, Asya çıkışlı eroinin Avrupa'ya ulaştırılmasında Türk ve Arnavut kaçakçılık çetelerinin işbirliği yaptığı da anlatıldı.

  Raporun tanıtıldığı basın toplantısında konuşan P.J. Crowley, dünyada geleneksel suçlar ve kaçakçılığın yanı sıra teknolojik suçlarda da artış meydana geldiğini ve ABD'nin bundan kaygı duyduğunu söyledi.

  Crowley, "Artık klişeleşmiş, kol-bacak kıran mafya babası tipi suçluların yerini, bilgisayar korsanlığı yapan uluslararası mali piyasaları etkileyebilen ve ülkeleri, hatta bölgeleri istikrarsızlığa sürükleyebilen karmaşık suç grupları ortaya çıktı" dedi.

  Crowley, dünyanın küçülmesiyle birlikte suç örgütlerinin açık sınırlar ve ilerleyen teknolojiden giderek daha fazla yararlandığını ve bu durumun ABD'nin dış politikası ve ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu kaydetti.

  Clinton'dan Türkiye'ye giderayak jest
  Bush görevi devralma hazırlığında
  Hillary anıları için 8 milyon dolar alacak
  Ecevit Bush'u kutladı
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı