İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

ABD'nin önde gelen kurumsal şirketleri iklim değişikliği mücadelesine katılıyor

DHA
03.12.2017 - 16:04Son Güncelleme :
ABDnin önde gelen kurumsal şirketleri iklim değişikliği mücadelesine katılıyor
DHA

Deniz Kılınç / İstanbul, 3 Aralık (DHA) - ABD Başkanı Donald Trump'ın Paris İklim Değişikliği Anlaşması'ndan çekilme kararını ülkenin önde gelen kurumsal şirketleri göz ardı edip iklim değişikliği mücadelesinde yer almaya hazırlanıyor
ABD Başkanı Donald Trump geçen ay, Paris İklim Değişikliği Anlaşması dahil olmak üzere çevre kirliliğiyle mücadeledeki birçok anlaşmadan çekilme kararı almış ve kömür kullanımını destekleyici ifadelere yer vermişti. Fakat Trump'ın açıklamalarında övgüyle bahsettiği ülkenin önde gelen kurumsal şirketleri, ABD Başkanı'nın iklim değişikliği kararını göz ardı ederek çevreyi korumadaki mücadelede yer almaya hazırlanıyor.
Walmart, General Motors, Ford ve Mars dahil olmak üzere, ABD'nin önde gelen kurumsal şirket devleri bu hafta ABD'nin Miami kentinde düzenlenen Companies vs Climate Change (Şirketler ve İklim Değişikliği) konferansına katıldı. Konferansa katılan şirketler, çevreyle mücadelede ilerleme kaydedebileceklerini gösterirken sürdürülebilirlik ve diğer çevre dostu hedeflere, Trump hükümeti politikalarına rağmen ulaşılabileceğini belirtti.
Trump'ın Paris İklim Değişikliği Anlaşması'ndan çekilme kararının ardından Biz Hala Buradayız (We Are Still In) kampanyasının ilk katılımcılarından Walmart'ın stratejik girişim ve sürdürülebilirlik yöneticisi Zach Freeze konuyla ilgili, "ABD hükümeti Paris İklim Değişikliği Anlaşması'ndan çekildiği için çok üzgünüz fakat burada önemli olan şirketlerin bu konuyla ilgili neler başarabileceğidir. Hepimizin bu konuda yapabileceği ve yapması gereken çok fazla sorun var. İklim değişikliğiyle yönetim değişmeden önce de mücadele ediyorduk ve 10 yıl sonra da bu konuda mücadeleye devam edeceğiz. Ne olursa olsun biz iklim değişikliğine inanıyoruz ve eğer doğru eylemi gerçekleştirirsek bu konuda ilerleme sağlayabiliriz" dedi.
Konferansta iklim değişikliğiyle mücadelede yer alan bir diğer şirket olan General Motors, Ohio ve Illinois kentindeki şubeleri için 200 megawattlık rüzgar enerjisi satın alarak, 2050 yılına kadar bünyesinde yenilebilir enerji kullanma hedefinin yüzde 20'sine ulaştığını söyledi. Bunun yanında Mars şirketi, sera gazı emilimini yüzde 70 düşürmeyi hedeflediği bir milyar dolarlık sürdürülebilirlik planı başlattığını açıkladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ABD'nin önde gelen kurumsal şirketleri iklim değişikliği mücadelesine katılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı