Gündem Haberleri

  ABD'nin New York şehrinde iki "Gezi Parkı" gösterisi

  Nafiz ALBAYRAK / NEWYORK
  17.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin New York kentinde düzenlenen iki ayrı gösteriden, Başbakan Erdoğan’a hem destek, hem de ‘istifa et’ çağrısı geldi.

  New York’un Manhattan bölgesinde Foley Meydanı’nda, AK Parti hükümetini ve Erdoğan’ı desteklemek için bir gösteri düzenleyen bir grup Türk, Gezi Parkı direnişçilerinin eylemlerinin amacından saptığını ve olayların Türkiye ekonomisini zora sokacak bir yola doğru kaymaya başladığını savundu. Erdoğan lehine sloganlar atan grup, ‘Dik dur eğilme, güzel ülkemi çapulcu düşmana yedirme’, ‘Demokrasiye evet, şiddete hayır’, ‘Türbanlılara eğitim özgürlüğü’ yazan dövizler taşıdı.

  NEW YORK'TA İKİ "GEZİ" GÖSTERİSİ / FOTO GALERİ

  Türkiye’yi karalayan yayın yaptığı gerekçesiyle CNN International televizyonuna tepki gösteren eylemciler, daha sonra CNN binasının önüne bir siyah çelenk bıraktı.

  KARŞI EYLEM
  Taksim Gezi Parkı’nı korumayı amaçlayan barışçıl direnişçilere karşı polisin şiddet dolu uygulamalarını ve Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını protesto etmek için Zuccotti Park’ta bir araya gelen Gezi Parkı destekçileri ise, Erdoğan’ı istifa etmeye çağırdı.

  Başbakan Erdoğan ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu, Türkiye’de son 20 gündür yaşanan olayları provoke etmekle suçlayan kalabalığa Amerikalıların yanı sıra Yunan ve Brezilya asıllı Amerikalılar da destek verdi. Yaptıkları konuşmalar ve attıkları sloganlarla hükümeti istifaya çağıran Gezi Parkı destekçisi grup, Türkiye’de baskıcı ve sansürcü bir hükümetin işbaşında olduğunu dile getiren konuşmalar yaptı.

  ‘Polis şiddetini durdurun’, ‘Her yer Taksim her yer direniş’, ‘Erdoğan istifa’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları da atan grup, daha sonra CNN binasının önüne giderek, Türkiye’de yaşanan gerçekleri gösterdiği için televizyon kanalına teşekkürlerini iletti. Ellerinde Türk Bayrakları ile CNN binası önünde iki saati aşkın bir gösteri yapan grup daha sonra olaysız dağıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı