Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD'nin maymun davası

  Hürriyet Haber
  18 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Temmuz 1999 - 00:01

  Evrenin nasıl yaratıldığını gören oldu mu? Görgü şahidi yoksa, Darwin’in evrimci teorisi bilimsel bir gerçek değil, bir varsayımdan ibarettir.'

  ‘Evrenin nasıl yaratıldığını gören oldu mu? Görgü şahidi yoksa, Darwin’in evrimci teorisi bilimsel bir gerçek değil, bir varsayımdan ibarettir.'

  Amerika'nın Alabama eyaletinde, 1997 yılından beri okul kitaplarının üzerine böyle bir çıkartma yapıştırılıyor. Öğrenciler, evrimci teoriye kanıp da yaratılış gerçeğini yanlış öğrenmesinler diye.

  Peki, bu etiket nereden çıktı diyeceksiniz?

  Uzun hikaye. Ta 1925 yılında Tennessee mahkemesinde görülen ‘Maymun Davası’na kadar uzanıyor bu tartışma.

  ‘Karşımızdaki insanların en küçük bir tereddütü bile yok. Yaklaşık 10 bin yıl kadar önce, Tanrı’nın dünyayı 6 günde yarattığına ve yedinci gün de dinlendiğine inanıyorlar. Biz de her gün Tevrat'ın Yaratılış bölümüne karşı hukuk savaşı vermek zorunda kalıyoruz.' Bu sözlerin sahibi New York'lu genç avukatın uzmanlık konusu evrimci teori dersleri veren lise ve üniversite hocalarını, yaratımcıların tazminat davalarında savunmak.

  HAYVAN SOYUNDAN GELMEK

  İnanılır gibi değil, ama burası Amerika, yok öyle!

  Türkiye, 8 yıllık temel eğitime karşı çıkanlara ‘21’nci yüzyıla girerken bu ne kafa' diye hayret etmekte haklı. Ancak, dünyanın en ‘ileri’ ülkesinde yaratılış tezini savunan ve ders kitaplarına Tevrat'ın Yaratılış bölümünde yazılı olarlardan başka bilginin girmesine karşı çıkanlar, Amerikan Milli Eğitim Bakanlığı ve eğitimcilerin başına bela.

  Tartışma teorik bile değil, tamamen hukuki. İnsanların her fırsatta mahkemeye gidip tazminat davası açtığı Amerika'da ‘evrimci-yaratımcı’ tartışması 70 yıldır bir hukuk savaşına dönüşmüş.

  Herşey 1925 yılında, Tennessee mahkemesinin, genç Profesör John Scopes'u derslerinde ‘insanlarla maymunların ataları ortak’ diyerek Ademoğlu'na hakaret ettiği için 100 dolar cezaya çarptırmasıyla başladı. ‘Maymun Davası’ diye ABD tarihine geçen, tarihin en medyatik davalarından biriydi bu.

  Peki, Scopes hangi kanuna karşı geldiği için mahkum olmuştu?

  ‘Bütçesi devlet tarafından karşılanan okullarda, insanın Tanrı tarafından yaratıldığını inkar eden ve insanın herhangi bir hayvanla aynı soydan geldiğini iddia eden teorileri öğretmek yasaktır’ diyen kanuna mugayır hareketten.

  Bu kanun taA... 1968'de Anayasa Mahkemesi tarafından ilga edilene kadar yürürlükte kaldı.

  Baktılar ki ‘sapkın evrimcilerle’ bu kanunun arkasına sığınıp başa çıkamayacaklar, yaratımcılar ‘eşit muamele’ prensibine dört elle sarıldılar. ‘Her bilimsel teze eğitimde aynı ağırlık verilmeli’ diyen bu prensibi zamanın Başkanı Ronald Reagan şöyle açıklamıştı:

  TEVRAT DERS OLSUN

  ‘Bir teoriden ibaret olan evrimcilik ders olarak verilecekse, Tevrat’ın anlattığı Yaratılış gerçeği de müfredatta yer almalı.'

  Ancak bu kez de, 1982 yılında Arkansas mahkemesi ‘eşit muamele prensibi burada uygulanamaz çünkü Yaratılış bir dini inançtır, bilimsez tez değildir’ diye kesip attı.

  O günden beri kavga başka alana çekildi.

  Bir yandan yaratımcılar, Darwin teorisini veya evrim tezini savunan hocaları yıldırmak için peşpeşe tazminat davaları açmaya koyuldu.

  Bir yandan da, ABD'de eğitim konusundaki kararlar eyalet seviyesinde belirlediği için, müthiş bir lobi çalışması başladı. Amerika'da müfredatı ve ders kitaplarını ‘okul aile birlikleri’ belirliyor. Bu birlikler de necip Amerikan halkını temsil ettiği içindir işte, ders kitaplarının üzerine yukarıda sözü edilen ‘Evrenin nasıl yaratıldığını gören oldu mu? Görgü şahidi yoksa, Darwin’in evrimci teorisi bilimsel bir gerçek değil bir varsayımdan ibarettir' etiketleri yapıştırılıyor.

  Bilgi için ekleyelim: her 100 Amerikalı'dan 44'ü insanoğlunun 10 bin yıl kadar önce Adem ve Havva'dan türediğine ve bu zamanda herhangi bir evrime uğramadığına inanıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı