Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD'nin Körfez'de barış için silahlandırma politikası: "Şarm El Şeyh Blues"

  Yavuz Çekirge
  31 Temmuz 2007 - 17:09Son Güncelleme : 31 Temmuz 2007 - 17:09

  Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Arap ülkelerine yapılacak yeni milyarlarca dolarlık silah satış programını açıkladı. Mısır'ın Arap Birliği liderleri toplantısına somut teklifle giden ABD yönetimi, silahlanmanın barış sağlayacağını ileri sürüyor. Bu silahların PKK'nın eline geçmeyeceğini kim garanti edecek?

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates,  İran, Suriye, Hamas ve Hizbullah'ın artan nüfuzuna karşı  bir cephe oluşturmayı  amaçlayan yeni bir Orta Doğu turuna başladı.
  Bu turun ilk ayağı  Mısır. Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek' in en sevdiği yer olan, bir benzetme yaparsak, Mısır'ın Bodrum'u  Şarm el Şeyh'te yapılacak.

  Arap ülkeleri temsilcilerinin katıldığı bu toplantıya Ürdün ve Körfez ülkelerinin dışişleri bakanları da katılacak.

  Uluslararası  yorumcular bu seyahatin, ABD'nin silah üreticilerinin Orta Doğu müttefik ülkelerine resmi rakamlarla 100 milyar dolar değerinde ağır  silah satışı müzakerelerini  amaçladığını ileri sürüyorlar.
  Amerikan yönetimi, körfeze silah satışına muhtemel bir İsrail tepkisini  ortadan kaldırmak amacıyla dün İsrail ve Mısır'a toplam 43 milyar dolarlık askeri yardım yapma planlarını kamuoyuna duyurmuştu.

  Aynı plan çerçevesinde Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine de ağır  silahların satılması planlanıyor.
  Condoleezza Rice dünkü açıklamasında bu silah  satışıyla  El Kaide, Hizbullah, Suriye ve İran'ın bölgedeki'olumsuz etkilerini dengelemeyi amaçladıklarını' söylemişti.

  Bu  yeni silahlandırma strateji si dişlerine kadar silahlandırılan Körfez ülkelerini daha ağır silahlarla donatarak  barışın sağlanması varsayımına dayanıyor.

  Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammad Ali Hüseyni, Washington'u bölgede bir korku siyaseti gütmekle suçluyor.

  Hüseyni'ye  göre Washington bölgedeki ilişkileri hiçe sayarak  silah  tüccarlarını memnun edecek bir pazar  yaratmaya çalışıyor.

  Amerikan Kongresi'nden onay gerektiren silah satış  planı uyarınca toplam 20 milyar dolarlık yardımın önemli bir bölümü, Mısır'a 13 milyar, Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkelerine  7 milyar değerinde güdümlü füze ve İsrail' e de  43 dolarlık askeri yardım yapılması düşünülüyor.
  Bush'un bu yeni planı çerçevesinde Suudi Arabistan'a yüksek teknoloji ürünü silahların satışını sakıncalı bulan bir muhalefet var.

  Bazı yorumcular, Irak'daki dengeyi Iraklı Sünnilere silah ve para yardımı yapan Suudi Arabistan'ın bozduğunu düşünüyorlar.

  Bu silahlandırma stratejisinden kimlerin faydalanacağı son derece açık.

  Bilindiği gibi Kuzey Irak'da konuşlanan PKK kampları  Kandil dağı ve çevresinde bulunuyor. Bu kamplar silah tüccarlarının en cazip pazarları.

  Barış için silahlandırma politikası gereği, Körfez ülkelerine satılacak yüksek teknoloji ürünü ağır ABD silahlarının PKK'nın ya da Al Kaida'nın eline geçmeyeceğini kim garanti edecek?

  Bu silah satışında sorulması gereken en önemli soru da bu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı