Dünya Haberleri

  ABD'nin Körfez komutanı: ‘Saddam böyle devrilmez’

  Hürriyet Haber
  30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Saddam'ı muhaliflerini destekleyerek devirme planı ABD cephesinde görüş ayrılığına neden oldu. ABD'nin Körfez'deki Askeri Güçleri'nin Komutanı General Anthony Zinni, muhaliflerle Saddam'ın devrilemeyeceğini belirterek Ortadoğu'nun yeni bir istikrarsızlığa sürüklenebileceği uyarısında bulundu.

  Senato Askeri Hizmetler Komitesi'nde konuşan General Zinni, yönetimin Saddam'ın devrilmesi için Iraklı muhalif gruplara 97 milyon dolarlık ödenek ayırmasını eleştirdi. Irak'ın bölünmesi halinde bölgenin daha büyük bir istikrarsızlığa gebe olacağını belirten Zinni, ‘Bölünmüş, parçalara ayrılmış bir Irak bizim istediğimiz son şeydir’ dedi.

  Zinni, Saddam'ın devrilmesi halinde sayıları 90'ı bulan muhalif grupların iktidar kavgasına tutuşacaklarını ancak bu gruplardan hiçbirinin Saddam'ı devirecek güçte olmadığını söyledi.

  General Zinni'nin bu uyarısı üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı da muhaliflerle işbirliği yaparak Saddam'ı devirme amacının uzun vadeli olduğunu bildirdi. Bakanlık Sözcü Vekili James Foley, dün yaptığı açıklamada, ABD Kongresi'nin Irak muhalefetinin örgütlenmesi ve silahlandırılması amacıyla kabul ettiği yasanın ‘bir dönüm noktası’ olduğunu söyledi.

  ABD muhalif gruplara 97 milyon dolarlık yardım öngörmüş ancak merkezi Tahran'da bulunan Irak'ta İslam Devrimi Grubu ve Mesud Barzani'nin Kürdistan Demokratik Partisi yardım teklifini geri çevirmişti.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı