Gündem Haberleri

  ABD'nin istediği adam Venezuella yolunda

  AA
  23.06.2013 - 10:04 | Son Güncelleme:

  Hong Kong, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Edward Snowden'ın "üçüncü bir ülkeye geçtiğini" açıkladı. Rusya'ya giden Snowden'ın Küba üzerinden Venezuela'ya geçeceği bildirildi.

  Hong Kong hükümeti tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin iade talebine rağmen Snowden'ın ülkeden ayrılmasına izin verilmesine gerekçe olarak, "ABD'nin sunduğu belgelerin Hong Kong hukukundaki yasal gerekliliklere tamamen uygun olmayışı" gösterildi. Açıklamada, "Snowden'ın ülkeden ayrılmasına engel olmak için yasal bir dayanağın bulunmadığı" vurgulandı.

  Rusya'nın Ria Novosti ajansı, Snowden'in Rus havayolu şirketi Aerofloft'a ait bir uçakla Şeremetyevo havaalanına indiğini duyurdu. Ajansa açıklamada bulunan görgü şahidi bir uçak yolcusu, Snowden'in diplomatik bir araç tarafından uçağın merdivenlerinde karşılanarak götürüldüğünü aktardı.

  Rusya basını, "Hong Kong'dan Moskova'ya giden Snowden'in, pazartesi günü buradan Küba'ya, daha sonra da Venezuela'nın başkenti Caracas'a gideceğini" duyurdu.

  ABD İADESİNİ İSTEMİŞTİ

  ABD'nin, Snowden'ın iadesi için Hong Kong'daki yetkililerle temasa geçtiği bildirilmiş, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon, Amerikan CBS kanalına verdiği demeçte, ABD'nin, Snowden'ın mahkeme önüne çıkarılmak üzere Amerika'ya geri getirilmesi için "iyi bir gerekçesinin" olduğunu ve Hong Kong'dan zanlıların karşılıklı iadesi anlaşmasını yerine getirmesini beklediklerini belirtmişti.

  Amerikan basınındaki haberlere göre, ABD yönetimi, Hong Kong'dan bu konuda hızlı hareket etmesini de talep ederken, üst düzey bir yetkili, Hong Kong'un kısa süre içinde adım atmaması halinde, bu durumun "ikili ilişkileri karmaşıklaştıracağı ve Hong Kong'un hukukun üstünlüğüne olan bağlılığına dair soru işaretleri uyandıracağı" uyarısında bulunmuştu.
        
  YENİ İDDİALAR

  Bu arada, Snowden Hong Kong'da İngilizce yayımlanan South China Morning Post gazetesine yaptığı açıklamalarda yeni iddialar gündeme getirdi.

  Snowden, "ABD'nin Çin'e yönelik bilgisayar korsanlığı hedefleri arasında, ülkedeki cep telefonu şirketleriyle iki üniversitenin de bulunduğunu" söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı