Dünya Haberleri

DÜNYA

  'ABD'nin desteğini gösteriyor'

  Hürriyet Haber
  16.06.2017 - 10:01 | Son Güncelleme:

  Katarlı bir yetkili, ABD Başkanı Donald Trump'ın terörü desteklemekle suçladığı ülkesine 12 milyar dolarlık savaş uçağı satmasının, ABD'nin desteğinin nedenli derin olduğunu gösterdiğini söyledi.

  Katar, Suudi Arabistan ve onun müttefiki bölge ülkelerinin geçen hafta tüm ilişkilerini keserek uyguladıkları ağır ekonomik ve diplomatik ambargo altında zor bir dönemden geçiyor.

  Bu ülkeler Katar'ı bölgede karışıklık çıkarmak ve ortak hasımları olarak gördükleri İran'la yakınlaşmakla suçluyor. Katar ile ABD'nin savaş uçağı anlaşması, krizin çözümlenmesi için diplomatik çabalar sürerken gerçekleşti.

  ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, daha önce ön anlaşması yapılmış olan Boeing uçak anlaşmasını, Katar Savunma Bakanı Khalid el Attiyah ile dün imzaladı.
  Doha'da konuşan Katarlı yetkili, "Bu, ABD kurumlarının bizim yanımda olduğunu gösteriyor, zaten biz bundan asla kuşku duymamıştık" dedi
  "Silahlı kuvvetlerimiz kardeş gibidir. Amerika'nın Katar'a desteğinin kökleri çok derindedir ve siyasal değişimlerden kolay etkilenmez."

  YILLAR ÖNCE BAŞLANDI

  Washington'da ise dışişleri bakanlığı sözcüsü, ABD'nin Katar'la ve bölgedeki diğer devletlerle işbirliğine devam edeceğini, uçak anlaşmasının hazırlanmasına da yıllar önce başlandığını söyledi.

  Sözcü Heather Nauert, "Bunu savunma ilişkilerimize verilen desteğin ve Katar'ın ABD'ye bağlılığının somut göstergesi olarak kabul ediyoruz" dedi.
  Katar, ABD'nin Ortadoğu'daki hava kuvvetlerinin karargahının bulunduğu büyük bir Amerikan üssüne ev sahipliği yapıyor.

  Etiketler: Silah
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı