ABD'nin borcu piyasaları gerdi

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
30.09.2013 - 09:46 | Son Güncelleme:

ABD'de borç tavanının yükseltilmesi görüşmeleri çıkmaza girerken bu durum piyasaları gerdi. Dünya borsaları ve BİST 100'de düşüş var. Dolar ise 2.04 TL'ye dayandı.

ABD'de bütçe kesintilerinin başlamasına bir gün kala piyasalar yeni haftaya gergin bir atmosferde başladı. ABD'de otomatik bütçe kesintilerinin yarından itibaren devreye girmesiyle birlikte bu ülkede büyük bir siyasi bir kriz kapıdayken bu gerginliğin etkisi tüm piyasalarda kendisini gösteriyor.

Geçtiğimiz hafta büyük kayıplar yaşayarak 75 bin puanın altına gerileyen borsa güne yüzde 0,78 kayıpla 74 bin 179 puandan başladı.

Dünya borsalarında da ABD kaynaklı gerginlik hakim olurken yüzde 0,50 artan Çin'in Şangay borsası dışında neredeyse tüm borsalar haftayı ekside açtı.

ABDnin borcu piyasaları gerdi

BORÇ KRİZİ YOLDA

DOLAR 2.04 TL'YE DAYANDI

Geçtiğimiz hafta 2.03 TL'nin hemen altında kapanan dolar/TL kuru da ABD'de gerçekleşen bütçe krizinden etkilenerek yukarı yönlü hareketini yeni haftaya taşıdı. Şu dakikalarda dolar 2.0390 TL'den işlem görürken 2.04 TL sınırını zorluyor.

ALTIN DA YÜKSELİYOR
Altında ise ABD'de yaşanan siyasi gerginliğin etkisiyle yukarı yönlü hareket var. Borç krizinin çözülememesi sebebiyle bir ara 1350 dolara kadar yükselen altın şu dakikalarda 1339 dolardan işlem görüyor.

Analistler yurtdışında ABD borç tavanı gelişmelerinin ve bu hafta ABD'de açıklanacak kritik verilerin piyasaların gidişatında önemli rol oynayacağını belirtiyor. Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın açıklayacağı Demokrasi Paketi'nin içeriği de piyasaların radarında olacak.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı