Dünya Haberleri

  ABD'nin Ankara eski Büyükelçisi Ricciardone'den flaş açıklamalar

  Zeynep GÜRCANLI-ANKARA
  13.09.2014 - 01:16 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de üç yıl süren ABD Büyükelçiliği görevinden sonra geçtiğimiz Temmuz ayında emekli olan Francis Ricciardone'den bir müthiş iddia geldi.

  Ricciardone, Türkiye'ye Suriye'deki bazı muhalif gruplara "yardım edilmemesi gerektiğini" söylediklerini ancak bu uyarıya rağmen Türk hükümetinin söz konusu örgütlerle "birlikte çalıştığını" söyledi.

  Ricciardone'nin sözlerini aktaran Amerikan yayın organı McClatchy, bu grupların El Nusra ve Ahrar El Şam olduğunu belirtti.

  McClatchy internet sitesinin haberine göre, emekli olduktan sonra Atlantic Council düşünce kuruluşunda çalışan Ricciardone'ye, dün katıldığı bir konferansta Suriye'deki Türk-Amerikan işbirliği soruldu.  ABDnin Ankara eski Büyükelçisi Ricciardoneden flaş açıklamalar FEHİM TAŞTEKİN'İN ANALİZİ: Radikallerle ılımlılar arasındaki köprü çöktü

  "RENKLERE GÖRE AYIRIYORDUK..."

  Suriye'deki muhalif grupların renklere göre ayrıldıklarını anlatan Ricciardone, kırmızı ile işaretlenenlerin "açık düşmanlar", sarı ile işaretlenenlerin "ortadakiler", yeşil ile işaretlenen grupların ise "güvenilir dostlar" olarak görüldüklerini söyledi.

  Türk yetkililerin, sarı işaretlenen grupları, yani "ortada" görülenleri "ikna edebileceklerini" ve "yeşile çevirebileceklerini" düşündüğünü anlatan Ricciardone, şöyle konuştu:

  "Biz de onlara; 'Tabii bu olabilir. Ancak sizin ikna edilebilir olarak gördüğünüz birçok grubu biz ikna edilme çizgisinin ötesinde kabul ediyoruz. Onlarla da çalışmamız mümkün değil. Sizin de onlarla çalışmamanız iyi olur. Bu grupların sınırlarınızdan geçmesine de izin vermemeniz gerektiğini düşünüyoruz' dedik."

  Ricciardone, Türkiye'nin Ahrar liderleri ile çalışmaya gönüllü olduğunu ancak ABD'nin bunlara "güvenmek konusunda çok büyük çekinceleri bulunduğunu", bu gruplara silah sağlanmasına karşı çıktığını da vurguladı.

  ABDnin Ankara eski Büyükelçisi Ricciardoneden flaş açıklamalar
  Ricciardone'nin iddialarının yer aldığı McClatchy haberi

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı