ADANA HABERLERİ

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass:

AA / İbrahim Erikan,Hakan Mehmet Şahin
04.12.2014 - 17:30Son Güncelleme :

- "Suriye'de kalan ve başka yere gidemeyen insanlara vermiş olduğumuz yardımın büyük çoğunluğu Türk hükumetinden aldığımız destekle gerçekleşmekte" - "Türkiye'nin, ülkelerindeki Suriyelilere yardımlarına teşekkür ediyorum. Bunlar sayesinde biz de Suriye içindeki ve başka ülkelerdeki Suriyelilere yardımlarımızı yoğunlaştırıyoruz"

YEREL HABERLER ADANA

AA / İbrahim Erikan,Hakan Mehmet Şahin

ADANA (AA) - ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, "Suriye'de kalan ve başka yere gidemeyen insanlara vermiş olduğumuz yardımın büyük çoğunluğu Türk hükumetinden aldığımız destekle gerçekleşmekte" dedi.

Bass, ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza tarafından onuruna verilecek resepsiyona katılmak üzere geldiği Adana'da, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'yü ziyaret etti.

Yaklaşık 20 yıl sonra Adana'ya gelmekten memnuniyet duyduğunu belirten Bass, kentin değiştiğini ve modern görünüme kavuştuğunu söyledi.

Bass, kentin canlılığını hiç kaybetmediğini ifade ederek, "Bizim bu güçlü dostluk ve ortaklığımız üzerine her iki ülkenin daha fazla neler yapabileceğini sizlerden duymak isterim. Çünkü bu kent, Türkiye'nin önemli bir parçası" diye konuştu.

İç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilere de değinen Bass, şunları kaydetti:

"Suriye'deki iç karışıklıktan dolayı göç eden insanlara iki ülkenin ortaklaşa verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Suriye'de kalan ve başka yere gidemeyen insanlara vermiş olduğumuz yardımın büyük çoğunluğu Türk hükumetinden aldığımız destekle gerçekleşmekte. Bu nedenle bu sıcak karşılamanızdan dolayı tekrar teşekkür ediyorum."

Bass, Suriye konusunu kendi aralarında yoğun şekilde görüşüp tartıştıklarını ve bunun düzeltilmesi açısından çaba harcadıklarını ifade ederek, "Türkiye'nin, ülkelerindeki Suriyelilere yardımlarına teşekkür ediyorum. Bunlar sayesinde biz de Suriye içindeki ve başka ülkelerdeki Suriyelilere yardımlarımızı yoğunlaştırıyoruz" dedi.

Bir gazetecenin, "Amerikan Hava Kuvvetleri 39. Kanat Komutanlığı'nın bulunduğu İncirlik'in, hava saldırısı veya insani yardım için kullanılıyor mu ya da kullanılacak mı?" sorusuna Bass, şöyle cevap verdi:

"Burada bulunmamın nedenlerinden biri de bugün konsolosluğumuzu ve İncirlik'te bulunan hava kuvvetlerimizi ziyaret etmek. İncirlik, gerçekten çok önemli bir yer. Afganistan'a göndermekte olduğumuz kargomuz için büyük bir hizmet vermekte. Biz bu tesisi kullanırken Adana Valiliğine, Adana halkına bize verdiği desteklerden dolayı da teşekkür ediyoruz."

- "Bize verilecek destek bölge huzuruna olumlu katkı yapacaktır"

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de Adana'daki ABD konsolosluğu ile zaman zaman karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Türkiye ile ABD'nin ilişkilerinin köklü geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Sözlü, "Özellikle 1. Dünya Savaşı'ndan sonra siyasi ve askeri işbirlikleri süregelmekte. Bu işbirliğinin özellikle soğuk savaş döneminde önemi çok yüksekti. Sovyet bloku karşısında Türkiye, ABD ve işbirliği yaptığı ülkeler karşısında önemli bir rol üstlendi. Daha sonra dünyanın gelişen yeni siyasi şartlarında sanki müttefiklerin Türkiye'ye bakış açısında eski samimiyet ya da eski derinlik kalmadı gibi geliyor bize" dedi.

Sözlü, ABD'nin, Türkiye'nin yakın coğrafyasında yaşanan olaylarda kendisine daha yakın müttefikler bulduğu ya da aradığı izlenimine kapıldığını savunarak, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 11 yıldır Ortadoğu'da hep ateş ve göç var. Burada isabetli bir siyaset izlemek için Türkiye'nin görüşlerini, köklü devlet geleneğinden gelen tercihlerini de ABD gözetirse işbirliğimizin daha pozitif bir zemine oturacağını düşünüyorum. Özellikle son gelişmelerde, muhakkak ki ABD de Suriyeli mültecilere sıcak bakıyor ama bir hakikat var ki Türkiye, onların mali külfetini neredeyse tek başına çekiyor. Buna biz aslında insani bir mesele olarak bakıyoruz, mali külfetini öne çıkararak bir olumsuzluk sunma taraftarı değiliz. Türkiye'nin kısıtlı imkanlarıyla ABD gibi devasa bütçesi olan bir ülkeden daha fazla bu konuda fedakarlığı var. Gelecekte bunların daha iyi bir zemin oluşturmasını, insanların huzur içinde olması konusunda ABD siyasetinin buna katkı koymasını arzu ederiz. Bize verilecek destek, bölge huzuruna olumlu katkı yapacaktır."

Sözlü, Bass'a kurt heykeli ve çeşitli hediyeler verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adana haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Adana haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:55
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı