Dünya Haberleri

  ABD’nin 50 ton silahı kime gitti

  Hürriyet Haber
  24.10.2015 - 20:36 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Suriye’nin YPG kontrolündeki Haseke bölgesine bırakmasına rağmen ısrarla Arap gruplara yapıldığını iddia ettiği 50 tonluk cephane ve silah yardımının kime gittiği konusundaki muamma sürüyor.

  Washington Post’un haberine göre Kürtler ve Arapların oluşturduğu IŞİD karşıtı koalisyonun unsurlarından Liva Tuvar Rakka’nın lideri Ebu İssa, 11 Ekim gecesi Haseke’ye indirilen silahların PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı gücü YPG tarafından alındığını söyledi. İssa, “(Silah ve cephanelerin) Nereye gittiklerini bilmiyorum. Haseke’de cephe hatları var. Belki mühimmat orada kullanılacak” dedi.

  KÜRTLER İSTEKLİ DEĞİL

  ABD, söz konusu yardımı, çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu ve ılımlı Arap grupların da destek verdiği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), IŞİD’in merkezi Rakka’ya taarruz hazırlığı için yapmıştı. Özgür Suriye Ordusu ve YPG’nin birlikte oluşturduğu Burkan el Fırat’ın Kürt komutanı Haki Kobane ise ABD’nin gönderdiği silahların kime verileceğine, hangi çatışmada kullanılacağına SDG’nin karar vereceğini söyledi. Türkiye’ye 14 km uzaklıktaki Ayn el-Aruş kasabasındaki üslerinde konuşan Kobane, “50 ton mühimmat bir şey yapmak için yeterli değil. 700 km’lik bir cephede savaşıyoruz” dedi. Washington Post, ABD’nin Rakka’ya yönelik Kürt-Arap saldırı planının gerçekleşebileceği konusunda şüpheler olduğunu ve Kürtlerin, yönetimlerine almayı hedeflemedikleri Rakka için savaşma konusunda pek istekli olmadığını da yazdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı