Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD'liye göre en büyük tehlike İran

  WASHINGTON (A.A)
  08.02.2006 - 08:07 | Son Güncelleme: 08.02.2006 - 08:27

  Amerikalıların İran konusundaki endişeleri artıyor

  ABD'de yapılan kamuoyu yoklaması, Amerikalıların yüzde 27'sinin ülkeleri için en büyük tehlikenin İran olduğunu düşündüğünü ortaya koydu. Pew Center'ın yaptığı kamuoyu yoklamasına göre, İran'ı Çin, Irak ve Kuzey Kore izliyor.
  ABD'ye yönelik tehditler konusunda ise Amerikalıların yüzde 65'i İran'ın nükleer programının ülkeleri için önemli bir tehdit olduğu kanısında.

  ABD'ye yönelik tehditler sıralamasında ikinci sırada Kuzey Kore geliyor, Kuzey Kore'yi Çin izliyor. 1-5 Şubat arasında 1502 kişinin katıldığı kamuoyu yoklamasına göre, Amerikalıların yüzde 72'si nükleer silaha sahip olması halinde İran'ın İsrail'e, yüzde 66'sı ABD ya da Avrupa'ya saldıracağını düşünüyor.

  Araştırmaya katılanların yüzde 53'ü de Washington yönetiminin İran'ın nükleer programıyla ilgilenmek için uzun zaman beklemesinden endişe duyduğunu belirtirken, yüzde 78'i BM, yüzde 51'i AB üyesi ülkelerin bu konuyla ilgilenmesi gerektiği kanısında.

  Ekim ayında yapılan kamuoyu yoklamasında İran'ın ABD için en büyük tehlike olduğunu düşünenlerin oranı yalnızca yüzde 9'du.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı