Dünya Haberleri

  ABD'li yetkililer: Arjantin'den özür dilememiz için neden yok

  A.A
  17.02.2011 - 01:05 | Son Güncelleme:

  ABD'li yetkililer, 10 Şubat Perşembe günü Arjantin'in Buenos Aires havaalanında bir Amerikan askeri uçağında gizlenmiş silah ve uyuşturucunun ele geçirilmesiyle ilgili Arjantin'den “özür dilenmesi için hiçbir neden bulunmadığını” bildirdi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Arjantin'den özür dilememiz için hiçbir neden yok, Arjantinli yetkililerle diyaloğu sürdüreceğiz ve bu olayı açığa kavuşturmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.
  Bakanlığın bir üst düzey yetkilisi dün yaptığı açıklamada, ABD'nin Arjantin'e yasadışı yollardan silah sokma niyetinde olmadığını belirtmişti.

  Arjantin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Arjantin güvenlik güçleriyle bir tatbikatta kullanmaya yönelik “hassas malzeme” ile Buenos Aires havaalanına gelen Amerikan Hava Kuvvetlerine ait C-17 Globemaster III tipi uçakta, önceden beyan edilmemiş yük ele geçtiği belirtilerek, bu yükün içinde silah ve aralarında yüksek dozda morfinin de yer aldığı çeşitli tipte uyuşturucu bulunduğu kaydedilmişti.

  Arjantin Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili geçen cumartesi yaptığı açıklamanın da “yanlışlıklar ve unutkanlıklarla dolu” olduğu savunulmuştu.

  Arjantinli yetkililer, Devlet Başkanı Cristina Kirchner hükümetinin ABD'ye protesto notası vereceğini ve resmi yük içine gizlenmiş malzeme gönderen ABD Hava Kuvvetlerinin bu hareketinin sebebinin anlaşılması için yürütülecek soruşturmada işbirliği yapılmasının isteneceğini bildirmişti.

  ABD'nin bu malzemenin gönderilmesinin nedenini açıklama konusunda işbirliğini reddettiğini de kaydeden Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman, ABD'li yetkililere, bu gizlenmiş silah, askeri malzeme ve uyuşturucuyla yapılmak isteneni ve teslim edileceği kişi ya da kişileri sormuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı