Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ABD'li Müslümanlar'dan Beyaz Saray önünde protesto

  AA
  23 Eylül 2012 - 10:07Son Güncelleme : 23 Eylül 2012 - 16:18

  ABD'li Müslümanlar, Beyaz Saray önünde, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmi ve ABD'de devam eden İslamofobi'yi protesto etti.

  Beyaz Saray önündeki Lafayette Parkı'nda toplanan Amerikalı Müslümanlar, ellerinde “Neden İslamofobi ulusal ve dış politika konusu haline geldi?”, “Bağnazlığa son”, “İfade özgürlüğü suiistimal edilmemeli”, “Hz. Muhammed yaşamış en harika, muhteşem ve mükemmel insandır” gibi pankartlar açtı.

  Sık sık tekbir getiren grup üyeleri, parktan geçen ABD'lilere, Müslümanlığa dair “yanılgılar ve gerçeklere” dair yazı ve çiçek dağıttı.

  ABD'DE İSLAM KARŞITLIĞI PROTESTO EDİLDİ / FOTO GALERİ

  Amerikalı Müslümanlar adına konuşan toplum liderleri de, her türlü dine karşı ayrımcılığı, tüm peygamberlere yönelik hakaretleri kınadı. Liderler, bu filmin yayınlanmasının ifade özgürlüğü olamayacağını belirttiler. Müslümanların protestosuna, bazı Yahudiler de katılarak destek verdi.

  Washington'daki Müslüman toplum liderlerinden Agah Mehdi, ABD'nin Libya'daki başkonsolosluğuna düzenlenen saldırıyı tasvip etmediklerini, İslam'ın şiddet dini değil barış dini olduğunu belirterek, ama aynı zamanda Müslüman gençlerinin bu kadar öfkelenmesine yol açan nedenlerin de araştırılması gerektiğini söyledi.

  "DÜNYA NÜFUSUNUN BEŞTE BİRİNE KARŞI TERÖR"

  Terörizmin yanlış bir şey olduğunu, ama ifade özgürlüğü adı altında, Hz. Muhammed'e hakaretler savurarak, dünya nüfusunun beşte birini oluşturan Müslümanları dehşete düşürmenin de bir çeşit terörizm olduğunu ifade eden Mehdi, medyada İslam dini konusunda entelektüel tartışmalar yerine, ön yargıların hakim olduğunu dile getirdi.

  Mehdi, “Batı dünyası, özgürlüğün ne olduğunu biliyor. Onlardan tek istediğimiz, özgürlükler adına başkalarının duygularını incitmemeleri” diye konuştu.

  Gösterinin organizatörlerinden Seyid Ali de, Hz. Muhammed'e hakaret eden filmden duydukları rahatsızlığı dile getirmek için burada toplandıklarını söyledi.

  Ali, herkesin birbirlerine, kutsal değerlere fütursuzca hakaretler etmesi yerine, aralarındaki farklılıkları medeni şekilde dile getirebildiği ve diyalog kurabildiği bir dünya yaratılmasının önemine değindi.

  AFGANİSTAN'DA PROTESTOLAR ANA KARAYOLUNU KAPADI

  Afganistan'ın Nangarhar vilayetinde, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmi protesto eden binden fazla kişi, Kabil-Celalabad ana karayolunu trafiğe kapattı.

  Lal Pur İlçe Kaymakamı Fahim Han, protestocuların ABD karşıtı sloganlar atarak Lal Pur ilçesinden Daka bölgesine kadar yürüyerek Kabil-Celalabad ana karayolunu trafiğe kapattığını belirtti.

  Eylemcilerden Melik Derviş Han, İslam ülkelerinin böyle bir durum karşısında susmamaları gerektiğini söyledi.

  Kabil-Celalabad ana karayolunun eylemciler tarafından trafiğe kapatılması sonucu binlerce araç mahsur kaldı.

  HUKUK MÜCADELESİNE ÇAĞRI

  Dünya Müslüman Alimler Birliği, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filme karşı başta ABD'de bulunan Müslümanlar olmak üzere tüm dünyadaki Müslümanları hukuk mücadelesine çağırdı.

  Merkezi Katar'da bulunan Dünya Müslüman Alimler Birliği yayımladığı bildiride, tüm dünyadaki Müslümanlardan, filme katkısı bulunanlar hakkında dava açmalarını istedi. Birlik, "İslam'a hakaret edenleri yasal yollardan takip edin" çağrısı yaptı.

  Bildiride, filmin ifade özgürlüğü çerçevesinde kabul edilemeyeceğini çünkü "dini değerlere saldırdığı"nı belirtti.

  Dünya Müslüman Alimler Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) da dava açması çağrısında bulunarak; uluslararası ve İslami kuruluşlar ile Arap yönetimlerinden dava süreçlerine yardımcı olmalarını istedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı