Dünya Haberleri

  ABD'li komutan: Operasyon çözüm değil

  Hürriyet Haber
  25.10.2007 - 07:59 | Son Güncelleme:

  ABD Kara Kuvvetleri Operasyonel Planlama Direktörü Tümgeneral Richard Sherlock, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın terör örgütleri listesinde 45 farklı örgüt olduğunu belirtirken, “bu örgütlere çivi olarak bakarsanız, o zaman bütün çözümler aniden çekiç gibi görünmeye başlar. Ancak çekiç her zaman doğru yanıt değildir. Özellikle de bu meselede (PKK) çekiç doğru yanıt değil” dedi.

  Tümgeneral Sherlock, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da düzenlenen bir toplantıda soruları yanıtladı.

  Türkiye'nin Irak'a sınır ötesi operasyon düzenlemesi durumunda ABD'nin bunu görmezden gelme ihtimaline ilişkin bir soru üzerine, “ben politika üretmiyorum. Bunu politika üretenlere sormalısınız” dedi.

  Sherlock, ABD'nin, PKK meselesine bir çözüm bulunması için Türkiye ile Irak arasındaki görüşmeleri desteklediğini, bu görüşmelere Kürt bölgesel yönetiminin de dahil olduğunu söyledi.

  Sherlock, “ABD Dışişleri Bakanlığı'nın terör örgütleri listesinde 45 farklı örgüt var. Hepsine aynı şekilde bakamazsınız. Hepsine çivi olarak bakarsanız, o zaman bütün çözümler, aniden çekiç gibi görünmeye başlar. Ancak çekiç her zaman doğru yanıt değildir. Özellikle şimdi bu meselede çekiç doğru yanıt değil” dedi.

  Türkiye, Irak hükümeti ve Kürt bölgesel yönetiminin, PKK meselesine nasıl cevap verileceği hakkında konuştuğunu, üzerinde çalıştığını söyleyen Sherlock, ABD'nin de bütün bu taraflara yardımcı olduğunu ifade etti. Sherlock, “biz uzun dönemli ve bütün taraflarca kabul edilebilir çözümlere bakıyoruz” diye konuştu.

  Türkiye'nin Irak'a hava saldırısında bulunup bulunmadığı yönündeki bir soruya ise Sherlock, “benim bilgim dahilinde gerçekleşen bir hava saldırısından haberdar değilim” dedi.

  Sherlock, bu meseleye “diplomatik çözüm” arandığını kaydetti. Tümgeneral Sherlock, “bu bölgede güvenliğin sağlanmasında kararlıyız. Bu konunun Türkiye ile Irak arasında olduğuna inanıyoruz. İki ülkeyle de çalışıyoruz. Türkiye, yıllardır değerli bir müttefik ve Irak, terörizmle savaşta müttefikimiz” ifadelerini kullandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı