Dünya Haberleri

  ABD'li ataşe ölü bulundu

  hurriyet.com.tr
  02.07.2007 - 11:44 | Son Güncelleme:

  Geçen perşembe günü esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçiliği askeri ataşesi Yarbay Thomas Mooney ölü bulundu.

  Güney Kıbrıs'ta esrarengiz bir şekilde kaybolan ABD'li askeri ataşe ölü bulundu. Geçen perşembe günü esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçiliği askeri ataşesi Yarbay Thomas Mooney'in cesedi bulundu. Rum devlet radyosunu, Lefkoşe'nin 45 kilometre batısında, Rum tarafındaki Lefke Bölgesi'ndeki açık bir arazide ataşenin cesedi bulunduğu bildirildi. Rum polisinin cinayet ilgili olarak geniş çaplı soruşturma yürüttüğü bildirildi.

  45 yaşındaki ataşe Yarbay Thomas Mooney evli bir çocuk babasıydı.

  Amerikan Büyükelçiliği, perşembe gününden beri kayıp olan diplomattanhaber alınamaması üzerine cuma akşamı Rum tarafından yardım istemiş, Rum  makamları ise Amerikalı diplomatın karadan ve havadan aranmaya  başlandığını açıklamıştı.

  Amerikan elçiliği, Türk ve Rum tarafında görev yapan askeri ataşenin bulunması için dün de gazetelere ilan vermişti.

  Bu arada, ABD Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, bu akşamki  Bağımsızlık Günü Resepsiyonunun iptal edildiği bildirildi.

  ABD'li askeri ataşeyle ilgili yürütülen soruşturma sırasında değişik senaryolar ortaya atılmıştı. Senaryolardan birisi ise şöyle: "Bir süredir İranlı askeri ataşeler ortadan kayboluyordu. Son olarak K.Irak'ta bazı İranlı diplomatlar gözaltına alınmıştı. İstanbul'da da emekli İranlı general Askari, esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuştu. Güney Kıbrıs'taki ABD'li askeri ataşe acaba İran'ın bir misillemesi mi ya da bir Taliban operasyonu mu?"

  Yetkililer bu senaryoya şimdilik çok zayıf bir ihtimal olarak bakıyor. Ancak askeri ataşenin 4 gündür bulunamaması bu konudaki soru işaretlerini arttırıyor.

  Geçen perşembe günü ofisinden ayrıldıktan sonra sırra kadem basan ABD’nin Rum Kesimi’ndeki 45 yaşındaki askeri Thomas Mooney son olarak perşembe günü öğle saatlerinde Lefkoşa’nın Rum kesiminde bulunan Amerikan Büyükelçiliği’nde öğle yemeğinde görülmüştü. 1996 model Chevrolet marka otomobili ile elçilikten ayrılan ataşeden bir daha haber alınamamıştı. Güvenlik kurallarına göre, elçilik personelinin cep telefonlarının 24 saat açık olması ve arandıklarında nereye gideceklerini elçiliğe bildirmeleri gerekiyordu. Özellikle askeri ataşeler, terör ve kaçırılma gibi olaylara karşı çok daha sıkı güvenlik önlemleri uyguluyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı