Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Abdi İpekçi hazır

İstanbul'da 10-13 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nın tanıtım toplantısı yapıldı.

Ali DANAŞ, İstanbul DHA
SON GÜNCELLEME
Basın toplantısı, yüzme havuzuna dönüştürülen Abdi İpekçi Spor Salonu'nda, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Uluslararası Spor Organizasyonlarından Sorumlu Başkoordinatör Mehmet Atalay, Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, Organizasyon Komitesi Başkanı Haşim Onat Yıldırım, Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye'nin son yıllarda çok ciddi organizasyonlara talip olup, gerçekleştirebildiğini belirterek; Üniversiad, Karadeniz Oyunları ve Dünya Basketbol Şampiyonası'nı örnek gösteren Bakan Faruk Nafiz Özak, şimdi ise hedeflerinde 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ev sahipliğini alabilmek olduğunu aktardı. 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nın kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren Özak, 51 federasyonun üye olduğu Avrupa Yüzme Federasyonları Birliği'nin (LEN), organizasyon için Abdi İpekçi Spor Salonu'nu uygun bulduğunu kaydederek, "İki tarafında tribünlü ve belli bir kapasite gerekliydi. Abdi İpekçi Spor Salonu standartları karşıladı. Toplam 42 ülkeden 340 erkek, 290 da bayan sporcu yarışacak. Televizyon yayınlarıyla yaklaşık 600 milyon kişinin takip etmesi planlanıyor. Başarılı şampiyon yüzücüler gelecek. İlgi göreceğini ümit ediyoruz" diye konuştu. Özak, 2012 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nın da İstanbul'da yapılacağına değinerek, "Önemli yatırım yaptık. İstanbul'a çok büyük organizasyonlar için çağdaş, müsabaka ve idman havuzları yapmamız gerekiyor. Bunları inşa etmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin her yanına sporu yaymak istediklerine değinerek, lisanslı sporcu sayısının çok daha fazla artırılması gerektiğini kaydeden Bakan Özak, "Milli Eğitim Bakanlığı ile Ortak Akıl Projesi'ni hayata geçirmek için protokol imzaladık. Yavrularımızın spor ve eğitimi birlikte sürdürmesi lazım ki, olimpiyatlara iyi sporcular yetiştirelim. Altyapısını dünya nasıl yapıyorsa, bizim de yapmamız lazım. Bu bir zaman ve zihniyet meselesi" şeklinde konuştu.

Uluslararası Spor Organizasyonlarından Sorumlu Başkoordinatör Mehmet Atalay, Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmayı hedefleyen Türkiye'de yüzme sporuna kayıtsız kalınamayacağını vurguladı. İstanbul'un 2005 yılından itibaren dünyanın en önemli spor merkezlerinden biri haline geldiğini kaydeden Atalay, şunları söyledi: "Olimpiyat Oyunları'nı alabilmek ve olimpiyatlarda söz sahibi olabilmek için en önemli iki branştan biri yüzmedir. Yaklaşık 950 madalyadan 142'si atletizmde, 139'u da yüzmede dağıtılır. Bu kadar önemli bir branşa kayıtsız kalamazsınız. 2012 Kısa Kulvar Dünya Yüzme Şampiyonası'nın da bir provası olacaktır. Ülkemizin bütün organizasyonları nasıl alnının akıyla tamamladığını gördüysek, burada da tekrarlanacağına inanıyorum. İnşallah en önemli rekorlar burada kırılır ve bu sayede de organizasyonumuz biraz daha gündeme gelir." Atalay, organizasyon nedeniyle kurulan geçici yüzme havuzunun Abdi İpekçi Spor Salonu'na olumsuz etkileri olup olmayacağı şeklindeki bir soru üzerine ise, dünyada bunun örneklerinin bulunduğunu söylerken, gerekli tüm önlemlerin de alındığını belirtti.

Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nın Türkiye'de yüzme sporuna olan ilgiyi de artıracağına inandığını vurguladı. Şampiyonayı izlemeye tüm İstanbulluları davet eden Bozdoğan, "Böyle bir şampiyonayı düzenlemekten kıvanç duyuyoruz. Bu şampiyona, ülkemizde yüzme sporuna katkı sağlayacak. Yüzmenin, bu organizasyonla 8-10 yaşlarındaki çocuklarımızın rüyası haline gelmesini istiyoruz. Biz de yüzmede 2012, 2016 ve 2020'de artık olimpiyat oyunlarında da var olduğumuzu göstereceğiz. Toplam 2 milyon nüfuslu ülkeler olimpiyat şampiyonu çıkarırken, biz neden çıkarmayalım. Hedeflerimizi bu doğrultuda yaptık" dedi. Basın toplantısının ardından Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, yarışların yapılacağı havuzu bir süre yüzerek test etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz