Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Abdi Bey güme mi gitti?

AVUKATI ile kendisi dışında herkes itiraz etse de belli ki Mehmet Ali Ağca isimli şen’i (kötü, çirkin, utanç verici) katil siz bu satırları okuduğunuz anda elini kolunu sallayarak hapishaneden çıkmış olacak...

Çünkü ilgililer çarptılar, böldüler... Toplayıp çıkardılar...

Ve adı ilk defa 1 Şubat 1979 tarihinde değerli gazeteci Abdi İpekçi cinayetiyle duyulan bu (rahmetli Prof. Dr. Faruk Erem’in deyimiyle) şizoit yaratığın hapiste yattığı sürenin, aldığı cezaları karşıladığına karar verdiler.

Bize kalırsa hesaplarında hata var:

Çok değil sadece 20 gün daha yatırsalardı, Ağca’yı Abdi İpekçi’yi katledişinin tam 27’nci yıldönümünde salıverirlerdi. Böylece, Ağca’yı hapishane kapısında bekleyen ülkücü taraftarları, aynen Ağca’nın İpekçi cinayetindeki suç ortaklarından biri sıfatıyla yargılanan Oral Çelik’e yaptıkları gibi:

"Türkiye!... Seninle!... Gurur duyuyor!..." diye tezahüratta bulunurlardı.

Yeri gelmişken soralım:

Bir kısmı aramızda hálá vatan, namus, şeref bekçisi gibi dolaşan bu insanlar acaba Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil’in, Prof. Dr. Ümit Doğanay’ın ve daha nicelerinin hiç değilse ölüm yıldönümlerinde acaba zerre kadar vicdan azabı duyuyorlar mı?

Soruyu şöyle de sorabiliriz:

Bir kısmı aramızda vatan, şeref, namus bekçisi edasıyla dolaşan bu insanlar yaptıklarından pişmanlık duyup da bunu bir gün itiraf edecekler mi?

Mehmet Ali Ağca’dan söz ederken sadece onu değil resmin bütününü görmek, işte bu sorular nedeniyle zorunludur.

Kaldı ki Mehmet Ali Ağca’nın 12 Ocak 2006 sabahı serbest bırakılmasına ilişkin hesapların teknik açıdan da yanlış olduğu ileri sürülüyor. Nitekim son ceza affı yasasını çıkartan hükümetin Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk’ün dünkü Milliyet’te söyledikleri açık. Türk:

"Biz o yasa çıkarken (1978 yılında Ankara’da solcu diye 7 genci boğarak öldürmekten 7 kere idama mahkum edilen) Haluk Kırcı ve Ağca’nın durumuna özellikle baktık. Özellikle tahliye tarihini hesapladık. 2012 olarak hesaplandı ve basına da açıklandı. Şartla Salıverme Yasası’nda ’daha önce aftan yararlananlar ve aftan yararlandıktan sonra suç işleyenler yararlanamaz’ hükmü yer alıyor. Ağca, İpekçi cinayeti nedeniyle 1991’deki indirimden faydalandığı için (O da ayrı bir rezalet çünkü Anayasa ’terör suçluları için af niteliğinde yasa çıkartılamaz’ dediği halde Turgut Özal 3713 sayılı Terörle Mücadele yasasına teröristler için af hükmü koydurmuş, o da SHP (CHP) muhalefeti uyurken kabul edilip uygulanmıştı. O.E.), Şartla Salıverme’den yararlanamaz. Gasp suçundan açılan davada da yine bu yasa uygulanamaz. Şimdi buradan yararlanacak denilmesine, tahliye kararına hayret ediyorum" diyor.

Gerçekten merak ediyoruz... Ağca’ya İpekçi davası nedeniyle verilen "idam" cezası karşılığı her halükárda "10 yıl yatmasını" emreden 3717 sayılı yasanın hükmünü kim uygulayacak.

Şimdi başlığa dönelim... Abdi İpekçi güme mi gitti?
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI