Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB'den Türkiye'ye 8 milyon euro'luk 'kuş gribi’ yardımı

  Ramazan YAVUZ/DİYARBAKIR, (DHA)
  24 Şubat 2006 - 12:38Son Güncelleme : 24 Şubat 2006 - 13:20

  AB Komisyonu kuş gribiyle mücadele için acil karar çıkararak, ‘Kuş giribine hazırlıklı olma ve müdahale projesi’ne onay verdi. Avrupa Birliği Komisyonunun, hastalıktan etkilenen Türkiye’ye, kuş gribiyle mücadele için 8.35 milyon Euro’luk fon sağlanmasıyla ilgili kararı kabul ettiği bildirildi

  AB Diyarbakır Bilgi Bürosu Koordinatörü Lezgin Yalçın, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından kendilerine geçilen bilgi notunda, Avrupa Komisyonu'nun Kuş giribi virüsüyle mücadelede Türkiye’ye destek amacıyla 17 Şubat 2006 tarihinde acil komisyon kararı çıkardığını ve ‘Kuş Giribine Hazırlıklı Olma ve Müdahale Projesi’ne de başlangıç onayı verdiğini söyledi.

  Lezgin Yalçın, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye’ye, kuş gribiyle mücadele için 8.35 milyon euro’luk fon sağlanmasıyla ilgili kararı kabul ettiğini belirterek şunları söyledi:

  “Hastalık yükü ve üretim kaybının azaltılması amacıyla proje, evlerde beslenen kümes hayvanları ve diğer hayvanların neden olduğu Yüksek Patojenik Özellikteki Kuş Gribi enfeksiyonunun, Türkiye’de insanlar üzerinde yarattığı tehlikenin en aza indirilmesine yardımcı olacak. Proje kapsamında, ayrıca insanlar için tehdit oluşturan kuş gribi salgını ile diğer enfeksiyonlara karşı hazırlıklı olma ve müdahale gücünün artırılması da amaçlanıyor. Proje, kuş gribinin kontrol altına alınması ve yok edilmesine yönelik çalışmaların etkinliğini arttırmak suretiyle, Türkiye’de veterinerlik hizmetleri alt yapısının güçlendirilmesine katkı sağlayacak. Ayrıca diagnotik test ve erken müdahale kapasitesinin iyileştirilmesi yoluyla da ulusal halk sağlığı sürveyans ve müdahale sistemlerinin geliştirilmesine yardımcı olacak.”

  “EKİPMAN VE PERSONEL SAĞLANACAK”

  AB Bilgi Bürosu Koordinatörü Lezgin Yalçın, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

  “Proje, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın epidemiyolojik çalışmaları ilerletmesine, hastalığa ilişkin bilgi sistemlerini güçlendirmesine ve hayvan hastalığı sürveyans ve diagnostik kapasitesini arttırmasına imkan sağlayacak. Proje ile ayrıca, Sağlık Bakanlığı Ulusal Grip Merkezi altapısının geliştirilmesi yoluyla ulusal halk sağlığı sürveyans sisteminin diagnostik ve test yanıt kapasitesi arttırılmış olacak.

  Bu çerçevede, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı 2 referans ve 6 bölgesel laboratuvara, ulusal Grip Merkezine, laboratuvar ekipmanı, hızlı test kitleri ve personel için koruyucu ekipman sağlanacak. Teknik destek faaliyetleri de politika geliştirilmesi, epidemiyolojik çalışmalar ile sürveyans kapasite arttırımı üzerinde odaklanacak. Ayrıca, eğitim faaliyetleri ve simulasyon denemeleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki işbirliğinin ilerletilmesine katkı sağlayacak.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı