Dünya Haberleri

  AB'den Türkiye öz eleştirisi

  A.A.
  22.12.2009 - 13:53 | Son Güncelleme:

  AB Dönem Başkanlığı görevi yıl sonunda sona erecek İsveç'in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, "Türkiye özlü reformlar yapmak zorunda, ama biz de stratejik ve siyasi liderliği olan bir vizyona sahip olmalıyız. Ben iyimserim" dedi.

  Bildt, İspanyol El Pais gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiklerini belirterek, Türkiye ve Müslümanlarla ilgili Avrupa'da mevcut olan "korku ve hayallerin ortadan kaldırılması gerektiğini" söyledi.

  "Türkiye'ye kapılar kapanırsa Avrupa'da Müslümanların olmayacağını düşünmek büyük hata" diyen Bildt, şunları belirtti:

  "Müslüman kültürünün mirasıyla birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Geçmişten gelen ulusal klişeleri ve diğer önyargıları AB'nin aşabileceğini göstermek zorundayız. Müslümanlar hakkındaki önyargıları aşmak ve onlara el uzatmak AB'nin geleceği için çok önemli."

  Öte yandan açıklamalarında Lizbon Anlaşması'nın yürürlüğe girmesiyle AB'deki yeni oluşumdan da bahseden Bildt, AB "Dışişleri Bakanı" seçilen Catherine Ashton'un öncelikle görevinin "dünyanın herhangi bir yerinde, farklı durumlarda AB'nin tek ses olmasını sağlamak için bir diplomasi servisi oluşturmak" olduğunu kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı